p_98m3 1b-1

Králové Šumavy na ČRo Plus – ochutnávka letošního programu

30. 9. 2020

Nejslavnějšími králi Šumavy byli Josef Hasil a Kilián Nowotny. Po roce 1948 začali převádět lidi, kteří chtěli uprchnout z komunistického Československa.

Pro komunistickou policii a Pohraniční stráž se ale stali úhlavními nepřáteli a vznikl o nich dokonce propagandistický film Král Šumavy. V něm jsou pohraničníci vylíčeni jako hrdinové, kteří zabíjeli nepřátelské narušitele hranic. Jak to tehdy bylo doopravdy?

Šumava, československo-bavorská hranice, kde vznikala jedna z nejstřeženějších hranic železné opony. Na jedné straně stojí ti, kteří nechtěli žít ve státě ovládaném komunisty, a na straně druhé ti, kteří jim měli v tomto odchodu – či přesněji útěku – zabránit. Do literatury a filmu přichází pojem „král Šumavy“. Ale je třeba uvést, že existoval i v lidovém, někdy až mýtickém pojetí…

Propaganda, kniha, film

Chceme-li se na dané události – ať už ty skutečné, nebo ty propagandisticky zpracované – zaměřit, tak se musíme se vrátit do roku 1945, do doby vysídlení německého obyvatelstva a vyprázdnění pohraničí. „Po únoru 48 míří na Západ tisíce emigrantů z Československa a komunistická moc se snaží tomu zabránit,“ konstatuje host pořadu, historik Martin Tichý.

Ke vzniku uměleckých děl pod názvem Král Šumavy dodává: „Nejprve vznikl literární námět od Rudolfa Kalčíka, později scénář – podle něj vznikl film – a nakonec i kniha Král Šumavy. Jedno mají společné: propagandistické vidění, které bylo v rozporu s realitou přelomu 40. a 50. let minulého století.“

Historik Libor Svoboda ve své studii Králové Šumavy uvádí: „Desetitisíce lidí nechtěly čekat, až se stanou předmětem třídní nenávisti, a rozhodly se Československo opustit. Odcházeli především lidé, kteří zásadně odmítali komunistickou představu o společenském uspořádání. (…) V letech 1948–1951 odešlo ilegálně na Západ více než 25 tisíc osob a v roce 1953 dokonce více než 43 tisíc.“

Příběh Josefa Hasila

Těm, kteří přecházeli hranice, pomáhali lidé, které označujeme jako převaděče. Úspěšný převaděč musel dobře znát terén v místech, kde působil. Také musel znát organizaci strážní služby československých bezpečnostních orgánů, takže to musel být člověk, který velmi dobře znal místní poměry. Mezi takové patřily postavy buď příslušníků tehdejšího SNB, jako byl například Josef Hasil, nebo člověk z předchozího pašeráckého období. Mezi takové patřil Kilián Nowotny.

Především příběh Josefa Hasila je mimořádný. Historik Petr Mallota o něm uvedl: „Narodil se v roce 1924 v Zábrdí u Prachatic, vyučený bednář, který byl aktivním již v protinacistickém odboji. Po válce se dobrovolně přihlásil ke Sboru národní bezpečnosti. V lednu 1948 byl přidělen k pohraničnímu útvaru Zvonková v okrese Český Krumlov. Po komunistickém převratu začal s převáděním lidí.“

Byl dokonce zatčen, odsouzen k 7 letům vězení, ale jemu se podařilo i z komunistického vězení utéci. Dostal se do Německa a stal se jedním z nejúspěšnějších převaděčů. Celá jeho rodina byla perzekuována, řada příbuzných a známých skončila ve vězení. Josef Hasil se stal legendární postavou, v lidovém mýtickém pojetí téměř nadpřirozenou bytostí… A proto bylo třeba propagandisticky zasáhnout. Vhodným prostředkem se stává literární či filmové zpracování, které celý příběh obrací naruby.

Králi zůstali převaděči

O Kalčíkově zpracování „krále Šumavy“ historik Martin Tichý říká: „Byl to dobrý spisovatel a ona propaganda tam není prvoplánová. Je skryta v příběhu a o to je to nebezpečnější.“ Dodejme, že zpracování z roku 1959, které režíroval Karel Kachyňa, je brilantně zpracovaným filmem, který se dodnes vrací na televizní obrazovky. Možná i proto je ono zpracování „naruby“ nebezpečnějším…

Byl tedy král Šumavy pouze literární či filmovou postavou? Závěrečná replika z filmu, ale samozřejmě také závěr knihy naznačují, že novými králi Šumavy se stávají ti, kteří působí v kolektivech Pohraniční stráže. Historik Martin Tichý konstatuje: „Přestože se propaganda snažila o jiný obraz, tak králi Šumavy zůstali ti, kdo se snažili lidem pomoci odejít do svobodného světa.“

Pořad Král Šumavy je pouze literární a filmová postava?! z cyklu Jak to bylo doopravdy připravila a slovem provázela Ivana Chmel Denčevová, režii měl Michal Bureš. Hostem byl historik Martin Tichý.

Odkaz na článek a audio

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Šumavské hlasy ve vltavském proudu

28. 10. 2020

Autoři (a porotce) festivalu Šumava Litera interpretují a komentují své oblíbené básně a básníky na vlnách ČRo3 Vltava. Zaposlouchejte se s námi.

d_ingoty

David Jan Žák dostal výroční cenu Albatrosu

27. 10. 2020

Dlouholetý účastník a příznivec festivalu Šumava Litera David Jan Žák obdržel za svou knihu výroční cenu nakladatelství Albatros. Gratulujeme!

d_ingoty

Šumavská ozvěna – průbežné pořadí hlasování

22. 10. 2020

Další den a další kulatá meta pokořena! Festivalová ozvěna duní a nabývá na síle. A jelikož v anketě zobrazujeme pořadí na prvních pěti místech, podívejme se na momentální celkový stav.

d_ingoty

Šumavská ozvěna zní ode dneška už 400 hlasy

21. 10. 2020

Do soutěže čtenářů webu právě dorazil čtyřstý platný hlas. Svému favoritovi kromě odevzdaného hlasu pomůžete tím, že pro přátele a známé nasdílíte informaci, že i oni mohou hlasovat.

d_ingoty

Program letošního festivalu je venku

15. 10. 2020

Konečně máte možnost zjistit, co by vás v rámci festivalu Šumava Litera mohlo zajímat a kde by bylo možné některý z pořadů případně navštívit. Ten podmiňovací způsob tam není omylem.

d_ingoty

Spolupracovnice Paměti národa: Josef Hasil byl odvážný člověk

14. 10. 2020

Proč se z pohraničníka stal převaděč lidí, kteří utíkali z komunistického Československa přes Šumavu na Západ? Jak se vyrovnal s tím, že komunisté za to pronásledovali celou jeho rodinu? Udělal by to …

d_ingoty

Tiskovka Šumava Litera v Jihočeské vědecké knihovně

25. 9. 2020

Čtvrteční tisková konference proběhla v budově JčVK za účasti předsedy poroty Jana Cempírka a Jana Štiftera. ČTK byla přítomna.

d_ingoty

Václav Vlček in memoriam

23. 9. 2020

Pro příznivce našeho festivalu máme smutnou zprávu – ve věku sedmasedmdesáti let nás v pondělí 21. 9. opustil dlouholetý návštěvník Šumavy Litery, pan PhDr. Václav Vlček z Masákovy Lhoty, bývalý dlouh…

d_ingoty

Komplement k mléku a strdí? Přece Šumava Litera!

16. 9. 2020

S měsíčním zpožděním se vracíme k časopisu Milk & Honey a jeho číslu 37, v němž se vedle Živé vily objevila v letmém doteku i Šumava Litera.

d_ingoty

Když hlasy nejsou, čím se zdají být aneb Zločin a fest

15. 9. 2020

Festival šumavské literatury a falešná identita na internetu? Ještě včera scénář, spadající spíše do hodně ulítlé science fiction, je dnes skutečností. Nová doba, nová cena, nové možnosti. A to nejen …

d_ingoty

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá: Šumavská ozvěna

12. 9. 2020

((( Šumavská ozvěna ))) není jen slyšet, ale už je i vidět! A kde? Na titulní straně našeho webu!

d_ingoty

Boucháme šampaňské, máme tu historicky první navrženou nominaci přes webový formulář! ;-)

10. 9. 2020

DIgitalizace dorazila i do tak antidigitálního prostředí, jakým je svět literatury o Šumavě a první nominace přes formulář v našem před pár dny spuštěném webu přistála v databázi Šumavy Litery.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák