p_98m3 1b-1

Spolupracovnice Paměti národa: Josef Hasil byl odvážný člověk

14. 10. 2020

Proč se z pohraničníka stal převaděč lidí, kteří utíkali z komunistického Československa přes Šumavu na Západ? Jak se vyrovnal s tím, že komunisté za to pronásledovali celou jeho rodinu? Udělal by to znovu, kdyby věděl, že komunistický režim vydrží u moci dlouhýchčtyřicet let? O Josefu Hasilovi, známém jako Král Šumavy, mluví spolupracovnice Paměti národa Marie Štěpánová.

Odkaz na celý podcast ČRo.

autoři: Lenka Kabrhelová, Kateřina Pospíšilová, Ondřej Franta

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Šumavské hlasy ve vltavském proudu

28. 10. 2020

Autoři (a porotce) festivalu Šumava Litera interpretují a komentují své oblíbené básně a básníky na vlnách ČRo3 Vltava. Zaposlouchejte se s námi.

d_ingoty

David Jan Žák dostal výroční cenu Albatrosu

27. 10. 2020

Dlouholetý účastník a příznivec festivalu Šumava Litera David Jan Žák obdržel za svou knihu výroční cenu nakladatelství Albatros. Gratulujeme!

d_ingoty

Šumavská ozvěna – průbežné pořadí hlasování

22. 10. 2020

Další den a další kulatá meta pokořena! Festivalová ozvěna duní a nabývá na síle. A jelikož v anketě zobrazujeme pořadí na prvních pěti místech, podívejme se na momentální celkový stav.

d_ingoty

Šumavská ozvěna zní ode dneška už 400 hlasy

21. 10. 2020

Do soutěže čtenářů webu právě dorazil čtyřstý platný hlas. Svému favoritovi kromě odevzdaného hlasu pomůžete tím, že pro přátele a známé nasdílíte informaci, že i oni mohou hlasovat.

d_ingoty

Program letošního festivalu je venku

15. 10. 2020

Konečně máte možnost zjistit, co by vás v rámci festivalu Šumava Litera mohlo zajímat a kde by bylo možné některý z pořadů případně navštívit. Ten podmiňovací způsob tam není omylem.

d_ingoty

Králové Šumavy na ČRo Plus – ochutnávka letošního programu

30. 9. 2020

Králi Šumavy zůstali převaděči, kteří pomáhali lidem do svobodného světa. Propagandě navzdory, říká historik Martin Tichý.

d_ingoty

Tiskovka Šumava Litera v Jihočeské vědecké knihovně

25. 9. 2020

Čtvrteční tisková konference proběhla v budově JčVK za účasti předsedy poroty Jana Cempírka a Jana Štiftera. ČTK byla přítomna.

d_ingoty

Václav Vlček in memoriam

23. 9. 2020

Pro příznivce našeho festivalu máme smutnou zprávu – ve věku sedmasedmdesáti let nás v pondělí 21. 9. opustil dlouholetý návštěvník Šumavy Litery, pan PhDr. Václav Vlček z Masákovy Lhoty, bývalý dlouh…

d_ingoty

Komplement k mléku a strdí? Přece Šumava Litera!

16. 9. 2020

S měsíčním zpožděním se vracíme k časopisu Milk & Honey a jeho číslu 37, v němž se vedle Živé vily objevila v letmém doteku i Šumava Litera.

d_ingoty

Když hlasy nejsou, čím se zdají být aneb Zločin a fest

15. 9. 2020

Festival šumavské literatury a falešná identita na internetu? Ještě včera scénář, spadající spíše do hodně ulítlé science fiction, je dnes skutečností. Nová doba, nová cena, nové možnosti. A to nejen …

d_ingoty

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá: Šumavská ozvěna

12. 9. 2020

((( Šumavská ozvěna ))) není jen slyšet, ale už je i vidět! A kde? Na titulní straně našeho webu!

d_ingoty

Boucháme šampaňské, máme tu historicky první navrženou nominaci přes webový formulář! ;-)

10. 9. 2020

DIgitalizace dorazila i do tak antidigitálního prostředí, jakým je svět literatury o Šumavě a první nominace přes formulář v našem před pár dny spuštěném webu přistála v databázi Šumavy Litery.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák