p_98m3 1b-1

Šumavské hlasy ve vltavském proudu

28. 10. 2020

Tři autoři a porotce festivalu Šumava Litera se rozhodli podělit se v éteru o své oblíbené básně a básníky na vlnách ČRo3 Vltava. Využijme této vzácné příležitosti a zaposlouchejme se do jejich interpretací a komentářů.

Zobrazeno vzestupně dle data natočení.

BáSnění Davida Jana Žáka

Spisovatel, novinář a momentálně také učitel výtvarné výchovy a tvůrčího psaní David Jan Žák představuje básně, které ho v době dávné i docela nedávné oslovily.
Odkaz na pořad v archivu ČRO3 Vltava.
Natočeno 2018..

BáSnění Jana Cempírka

Inspirativní texty pro vltavské BáSnění tentokrát vybírá českobudějovický prozaik, novinář a vydavatel Jan Cempírek. Upozornil na sebe především mystifikací, kdy svoji novelu Bílej kůň, žlutej drak vydával za knihu fiktivní vietnamské autorky Lan Pham Thi. V roce 2009 za ni získal Cenu Knižního klubu. V BáSnění ale celkem vážně o básních a básnících, které má rád…
Odkaz na pořad v archivu ČRO3 Vltava.
Natočeno 2019.

BáSnění Ondřeje Fibicha

Své oblíbené poetické texty vybírá a komentuje básník, textař, vydavatel a emeritní antikvář.
Odkaz na pořad v archivu ČRO3 Vltava.
Natočeno 2020.

BáSnění Libora Staňka

Prachatický bohemista, básník a hudebník si do pořadu vybral texty Elsy Aids, Jiřího Koláře, T. S. Eliota nebo Tomáše Přidala.
Odkaz na pořad v archivu ČRO3 Vltava.
Natočeno 2020.

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Roman Szpuk hostem Lucie Výborné

5. 1. 2021

Muž, jemuž učarovala Šumava, muž jenž splynul se svou poezií, muž pod plynoucími oblaky, které se staly i jeho denním chlebem. A teké laureát ceny Johanna Steinbrenera

d_ingoty

David Jan Žák v mediálním hledáčku

19. 12. 2020

Letošní laureát jedné z Cen Johanna Steinbrenera, Výroční ceny nakladatelství Albatros a bytostný šumavský literát, který doposud nechyběl u žádného ročníku festivalu, je v posledních týdnech terčem m…

d_ingoty

Příběh vojenských zběhů aneb Bratři Kazarovi v éteru

14. 12. 2020

Po nezvěstných osobách pátrá policie od nepaměti. Málokomu se však podaří ukrývat před spravedlností dlouhých osm let. Jak se život v úkrytu může podepsat na lidské duši a kam až člověka dokáže zahnat…

d_ingoty

Rekapitulace ročníku 2020. Už 6 let!

1. 12. 2020

Jak proběhl letošní ročník, komu připadly vavříny vítězů a v čem je výhoda on-line pořadů – to vše se dozvíte v malé rekapitulaci festivalu Šumava Litera 2020.

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny

30. 11. 2020

Ruch a shon, spojený s přípravou, natáčením a vysíláním pořadů letošního programu pominul a můžeme se tak v klidu vrátit k jen letmo načrtnutým věcem. Jednou z nich je právě ((( Šumavská ozvěna ))).

d_ingoty

Vyhlášení výsledků 6. ročníku

24. 11. 2020

Festival Šumava litera probíhá od roku 2015, jeho pořadateli jsou Městské kulturní středisko Vimperk, spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze, za podpory města Vimperk.

d_ingoty

Připravit! Klapka! Akce!

12. 11. 2020

Abychom pro vás neměli jen smutné zprávy, celý tento týden pilně natáčíme pořady na video, abyste si je v příštím, festivalovém týdnu mohli v klidu užít z pohodlí domova.

d_ingoty

Agenti chodci tentokrát nedojdou :-(

11. 11. 2020

Dva dny po sestavení náhradního programu přichází další změna – panelista Prokop Tomek z ÚSTR onemocněl a jeho „Agenti chodci“ se prozatím odkládají na neurčito.

d_ingoty

ZMĚNA: Namísto původního programu nastupuje náhradní

8. 11. 2020

Program letošního ročníku festivalu regionální literatury Šumava Litera byl opravdu bohatý, se slíbenou účastí mnoha hostů, včetně předních historiků, kteří spolupracovali na sborníku Král Šumavy. Ale…

d_ingoty

Podívejte se na rekapitulaci festivalu v minulém roce

8. 11. 2020

Letos sice nebude možnost být přímo u toho, ale díky internetu bude možné vidět alespoň pár pořadů, které pro vás zaznamenáme a uchováme na našem webu.

d_ingoty

David Jan Žák dostal výroční cenu Albatrosu

27. 10. 2020

Dlouholetý účastník a příznivec festivalu Šumava Litera David Jan Žák obdržel za svou knihu výroční cenu nakladatelství Albatros. Gratulujeme!

d_ingoty

Šumavská ozvěna – průbežné pořadí hlasování

22. 10. 2020

Další den a další kulatá meta pokořena! Festivalová ozvěna duní a nabývá na síle. A jelikož v anketě zobrazujeme pořadí na prvních pěti místech, podívejme se na momentální celkový stav.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák