p_98m3 1b-1

Vyhlášení výsledků 6. ročníku

24. 11. 2020

Festival Šumava litera probíhá od roku 2015, jeho pořadateli jsou Městské kulturní středisko Vimperk, spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze, za podpory města Vimperk. Festival byl podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje.

Hlavní festivalový týden se koná každý rok v listopadu ve Vimperku a partnerských městech a obcích. V letošním ročníku jste se kromě Vimperka mohli těšit na připravené pořady ve Čkyni, Horní Plané, Kašperských Horách, Klatovech, Plzni, Prachaticích, Sušici, Strážném a Volyni. Nosným tématem letošního roku byl král Šumavy a hlavním hostem festivalu byl ředitel Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích Ivo Kareš.

Cílem festivalu je přiblížit široké veřejnosti všechny knihy s tématikou Šumavy či šumavských autorů, které byly vydány v předchozím roce. Pro letošní ročník bylo tedy nominováno 43 knih.

V hlavní soutěži Šumavy litery o Ceny Johanna Steinbrenera letos vybírala vítězné knihy porota ve složení Jan Stifter (předseda), Eva Buryánová, Jan Cempírek, Martina Kunclová, Hana Soukupová, Jan Viener.

Kategorie beletrie a poezie
1. místo Rosa Tahedl – „Svědectví z poválečné Šumavy“
2. místo David Jan Žák – „Zmizení Edwina Lindy“
3. místo František Daniel Merth – „Jdou krásné básně kolem mne“

Kategorie fotografické a výtvarné knihy
1. místo Jan Lakosil – „Sudety krásné i bouřící 1938“
2. místo Petr Moravec – „Šumava poetická a kouzelná / Der Böhmerwald, seine Poesie und Magie“
3. místo Emil Kintzl – „Zmizelá Šumava 2“

Kategorie historické a faktografické publikace
1. místo Peter Becher – „Adalbert Stifter: Touha po harmonii“
2. místo Tereza Blažková – „Zapomenuté stopy dřevařů na Šumavě“
3. místo Josef Pecka – „Toulání za šumavskými sklárnami“

Jako Kniha roku byla porotou vybrána kniha Peter Becher – „Adalbert Stifter: Touha po harmonii“.

Do Síně slávy byl uveden Jan Mareš, tvůrce webového portálu „Kohoutí kříž“.

Cenu předsedy poroty obdržela publikace Josefa Kroutvora „Lesní eseje“.

Cenu Šumavská ozvěna přiřkli návštěvníci webových stránek Šumavy litery knize Emila Kintzla a Jana Fišera „Zmizelá Šumava 2“. Tato cena byla letošní novinkou, celkem bylo odevzdáno 905 platných hlasů. „Zmizelá Šumava 2“ získala 541 hlasů.

Cenu Šumava virtuální uděluje porota ve složení Radan Běhoun, Petr Kuncl a Jindřich Sova. Vybírala z nabídky webových stránek, blogů, facebooků, audio a video materiálů s tematikou Šumavy.
Cenu ve formě čestného uznání získala facebooková stránka „Stará Šumava a kousek Českého lesa“, kterou tvoří kašperskohorský truhlář Miroslav Kůs.

Cenu knihovníků vyhrála kniha Marie Frankové „Poválečné osudy šumavských rodáků.

Cenu Šumavského pivovaru Vimperk získala kniha Emila Kintzla a Jana Fišera „Zmizelá Šumava 2.

Autorem skleněné knihy - ceny Johanna Steinbrenera je vimperský sklář Jaroslav Zedník.

Partnery festivalu jsou: Městská knihovna Vimperk, Městské muzeum ve Volyni, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Knihovna města Plzeň, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Synagoga ve Čkyni, Regionální muzeum v Českém Krumlově, Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory, SIRKUS – Sušické kulturní centrum, hotel Zlatá hvězda, Kavárna Happy Coffee, Kavárna Ve Skále, Správa Národního parku Šumava a Střední škola a základní škola Nerudovka Vimperk

Festival letos bohužel musel proběhnout pouze v online formátu se značně změněným programem. Část pořadů byla předtočena a následně promítnuta do internetového světa. Slavnostní galavečer s udílením cen Johanna Steinbrenera se vysílal živě a také bohužel bez diváků v sále. Veškerá videa a podrobnosti o knihách z letošního ročníku naleznete na stránkách www.sumava-litera.cz
Děkujeme všem, kteří nám pomáhali, a těšíme se na další festival v příštím roce.

Za pořadatele festivalu

Tomáš Jiřička a Martin Sichinger

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Roman Szpuk hostem Lucie Výborné

5. 1. 2021

Muž, jemuž učarovala Šumava, muž jenž splynul se svou poezií, muž pod plynoucími oblaky, které se staly i jeho denním chlebem. A teké laureát ceny Johanna Steinbrenera

d_ingoty

David Jan Žák v mediálním hledáčku

19. 12. 2020

Letošní laureát jedné z Cen Johanna Steinbrenera, Výroční ceny nakladatelství Albatros a bytostný šumavský literát, který doposud nechyběl u žádného ročníku festivalu, je v posledních týdnech terčem m…

d_ingoty

Příběh vojenských zběhů aneb Bratři Kazarovi v éteru

14. 12. 2020

Po nezvěstných osobách pátrá policie od nepaměti. Málokomu se však podaří ukrývat před spravedlností dlouhých osm let. Jak se život v úkrytu může podepsat na lidské duši a kam až člověka dokáže zahnat…

d_ingoty

Rekapitulace ročníku 2020. Už 6 let!

1. 12. 2020

Jak proběhl letošní ročník, komu připadly vavříny vítězů a v čem je výhoda on-line pořadů – to vše se dozvíte v malé rekapitulaci festivalu Šumava Litera 2020.

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny

30. 11. 2020

Ruch a shon, spojený s přípravou, natáčením a vysíláním pořadů letošního programu pominul a můžeme se tak v klidu vrátit k jen letmo načrtnutým věcem. Jednou z nich je právě ((( Šumavská ozvěna ))).

d_ingoty

Připravit! Klapka! Akce!

12. 11. 2020

Abychom pro vás neměli jen smutné zprávy, celý tento týden pilně natáčíme pořady na video, abyste si je v příštím, festivalovém týdnu mohli v klidu užít z pohodlí domova.

d_ingoty

Agenti chodci tentokrát nedojdou :-(

11. 11. 2020

Dva dny po sestavení náhradního programu přichází další změna – panelista Prokop Tomek z ÚSTR onemocněl a jeho „Agenti chodci“ se prozatím odkládají na neurčito.

d_ingoty

ZMĚNA: Namísto původního programu nastupuje náhradní

8. 11. 2020

Program letošního ročníku festivalu regionální literatury Šumava Litera byl opravdu bohatý, se slíbenou účastí mnoha hostů, včetně předních historiků, kteří spolupracovali na sborníku Král Šumavy. Ale…

d_ingoty

Podívejte se na rekapitulaci festivalu v minulém roce

8. 11. 2020

Letos sice nebude možnost být přímo u toho, ale díky internetu bude možné vidět alespoň pár pořadů, které pro vás zaznamenáme a uchováme na našem webu.

d_ingoty

Šumavské hlasy ve vltavském proudu

28. 10. 2020

Autoři (a porotce) festivalu Šumava Litera interpretují a komentují své oblíbené básně a básníky na vlnách ČRo3 Vltava. Zaposlouchejte se s námi.

d_ingoty

David Jan Žák dostal výroční cenu Albatrosu

27. 10. 2020

Dlouholetý účastník a příznivec festivalu Šumava Litera David Jan Žák obdržel za svou knihu výroční cenu nakladatelství Albatros. Gratulujeme!

d_ingoty

Šumavská ozvěna – průbežné pořadí hlasování

22. 10. 2020

Další den a další kulatá meta pokořena! Festivalová ozvěna duní a nabývá na síle. A jelikož v anketě zobrazujeme pořadí na prvních pěti místech, podívejme se na momentální celkový stav.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák