p_98m3 1b-1

Jaroslav Rudiš hostem Šumavy Litery v Parkboudě

10. 7. 2021

Talk show Martina Sichingera s Jaroslavem Rudišem o jeho novém románu, který se odehrává ve Vimperku.

Spisovatel Jaroslav Rudiš bude 10. šervence v Parkboudě hostem Martina Sichingera. Hlavním tématem bude nový román Winterbergova poslední cesta, který vyšel nejdřív v němčině a jehož český překlad se chystá na podzim. Příběh se odehrává ve Vimperku, který Jaroslav Rudiš již několikrát navštívil - vždy vlakem!

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Porota pro českojazyčnou literaturu už má téměř přečteno

9. 9. 2021

Předseda poroty Jan Štifter již podruhé hostil schůzku části poroty s členy festivalového výboru. Poslední nominované knihy putují od těch, kteří již přečetli k těm, kteří se na to teprve chystají.

d_ingoty

Dernisáž výstavy Velaria ve Vodňanech

7. 9. 2021

Kulturní tečka za výstavou nakladatelství Velarium :: Svornost / marnost / barbarství po 35 letech se blíží. Ve sklepě pod Sloupovou síní MěÚ Vodňany zahrají Ďäblovi včelaři, těleso rezonanční lidové …

d_ingoty

Miniturné autorského čtení nové knihy Romana Szpuka

3. 9. 2021

Vychází výbor z veršů Romana Szpuka z let 2007–2020 a s autorem a jeho novou knihou se můžete setkat v rámci miniturné na šesti místech Čech a Moravy.

d_ingoty

Se Šumavou Literou po Lamberské stezce

26. 8. 2021

 Šumava Litera Plus

Další z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus. Provází Jan Kavale.

d_ingoty

I časopis Šumava byl za totality cenzurován

2. 8. 2021

Časopis Šumava, který vydává Správa Národního parku Šumava už bezmála 50 let, si můžeme číst dodnes. Je plný informací nejen o šumavské fauně a floře, o historii, zajímavých turistických místech, ale …

d_ingoty

Král Šumavy v komiksu hostem Šumavy Litery

8. 7. 2021

Literární večer pod lampou s Ondřejem Kavalírem a Karlem Osohou o trilogii Návrat krále Šumavy. Připraveno ve spolupráci s vimperskou Parkboudou.

d_ingoty

Výstava 35 let nakladatelství Velarium

3. 7. 2021

Až do konce září bude možné vidět výstavu s názvem "Svornost / marnost / barbarství po 35 letech", v níž se úplně poprvé představuje Velarium veřejnosti ve výstavní síni.

d_ingoty

Roman Szpuk hostem Lucie Výborné

5. 1. 2021

Muž, jemuž učarovala Šumava, muž jenž splynul se svou poezií, muž pod plynoucími oblaky, které se staly i jeho denním chlebem. A teké laureát ceny Johanna Steinbrenera

d_ingoty

David Jan Žák v mediálním hledáčku

19. 12. 2020

Letošní laureát jedné z Cen Johanna Steinbrenera, Výroční ceny nakladatelství Albatros a bytostný šumavský literát, který doposud nechyběl u žádného ročníku festivalu, je v posledních týdnech terčem m…

d_ingoty

Příběh vojenských zběhů aneb Bratři Kazarovi v éteru

14. 12. 2020

Po nezvěstných osobách pátrá policie od nepaměti. Málokomu se však podaří ukrývat před spravedlností dlouhých osm let. Jak se život v úkrytu může podepsat na lidské duši a kam až člověka dokáže zahnat…

d_ingoty

Rekapitulace ročníku 2020. Už 6 let!

1. 12. 2020

Jak proběhl letošní ročník, komu připadly vavříny vítězů a v čem je výhoda on-line pořadů – to vše se dozvíte v malé rekapitulaci festivalu Šumava Litera 2020.

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny

30. 11. 2020

Ruch a shon, spojený s přípravou, natáčením a vysíláním pořadů letošního programu pominul a můžeme se tak v klidu vrátit k jen letmo načrtnutým věcem. Jednou z nich je právě ((( Šumavská ozvěna ))).

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák