p_98m3 1b-1

Se Šumavou Literou po Lamberské stezce

26. 8. 2021
 Šumava Litera Plus

18. 9. 2021
8:00 — Autobusové nádřaží Vimperk

Návrat do Vimperka autobusem je přibližně v 17.30

Jedná se o autobusový zájezd. počet účastníků je omezen!

S radostí našim příznivcům oznamujeme, že i letos jsme pro vás připravili náš tradiční výlet ve spolupráci s MěKS ve Vimperku a IC Žihobce, který se bude konat v sobotu 18. září. Průvodcem nám bude fotograf Jan Kavale, kterého znáte z festivalu Šumava Litera, a který inicioval vznik muzea Lamberská stezka.
Program je následující:
Odjezd z autobusového nádraží ve Vimperku v 8.00. Přistoupit je možno kdekoli cestou například Zdíkov 8.10 (autobusové nádraží), Stachy 8.15.(autobusové nádraží), Kašperské Hory 8.25 (Informační centrum NP Šumava, pozor ne to na náměstí, to patří městu) Sušice 8.45 (vlakové nádraží) nebo dojet po svém až do Žihobců.
Příjezd do Žihobců autobusem je v 9:00.
Program: Návštěva muzea Lamberská stezka na zámku v Žihobcích. Zámek je bezbariérový a je možné se občerstvit ranní kávou. Následuje prohlídka jediné divadelní budovy ve vlastnictví ochotníků v Čechách s originální oponou a prohlídka kostela Proměnění Páně a procházka naučnou stezkou Netopýřím parkem až k Lamberskému loži (anglickým parkem).
10.30 odjezd do Strašína, prohlídka poutního kostela Panny Marie. Poté návštěva Nezdic, návštěva muzea řemesel.
12.30 odjezd do Soběšic, možnost oběda v místním hotelu nebo prohlídka Soběšic.
14.00 návštěva Parýzku, procházka k pomníku Emila Antona Lamberka. Nato odjezd do Nezamyslic, návštěva místního kostela, muzea kostelů a rodové hrobky Lamberků.
Konec prohlídky kolem 16.30. odjezd do Vimperka, předpokládaný návrat zpět přes Sušici a Kašperské Hory do Vimperka kolem 17.30.

Poplatek tentokrát činí 400 Kč na účastníka a zahrnuje dopravu i vstupy do zámků a muzeí a bude zaplacen na Informačním centru Žihobce při příjezdu.

Pojištění si hradí každý účastník sám.
Výlet se uskuteční za každého počasí.

Účast je nutno potvrdit na email: sichi@email.cz nebo smskou na tel 607 884 924 nebo na email info-muzeum@zihobce.eu nebo na tel:724 895 012 Mgr. Veronika Kočí.
Počet účastníků je omezen kapacitou autobusu.
Tak přijďte! Sláva nazdar výletu!
Za spolek Šumava Litera a Knihy über Grenze
Martin Sichinger

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Porota pro českojazyčnou literaturu už má téměř přečteno

9. 9. 2021

Předseda poroty Jan Štifter již podruhé hostil schůzku části poroty s členy festivalového výboru. Poslední nominované knihy putují od těch, kteří již přečetli k těm, kteří se na to teprve chystají.

d_ingoty

Dernisáž výstavy Velaria ve Vodňanech

7. 9. 2021

Kulturní tečka za výstavou nakladatelství Velarium :: Svornost / marnost / barbarství po 35 letech se blíží. Ve sklepě pod Sloupovou síní MěÚ Vodňany zahrají Ďäblovi včelaři, těleso rezonanční lidové …

d_ingoty

Miniturné autorského čtení nové knihy Romana Szpuka

3. 9. 2021

Vychází výbor z veršů Romana Szpuka z let 2007–2020 a s autorem a jeho novou knihou se můžete setkat v rámci miniturné na šesti místech Čech a Moravy.

d_ingoty

I časopis Šumava byl za totality cenzurován

2. 8. 2021

Časopis Šumava, který vydává Správa Národního parku Šumava už bezmála 50 let, si můžeme číst dodnes. Je plný informací nejen o šumavské fauně a floře, o historii, zajímavých turistických místech, ale …

d_ingoty

Jaroslav Rudiš hostem Šumavy Litery v Parkboudě

10. 7. 2021

Talk show Martina Sichingera s Jaroslavem Rudišem o jeho novém románu, který se odehrává ve Vimperku.

d_ingoty

Král Šumavy v komiksu hostem Šumavy Litery

8. 7. 2021

Literární večer pod lampou s Ondřejem Kavalírem a Karlem Osohou o trilogii Návrat krále Šumavy. Připraveno ve spolupráci s vimperskou Parkboudou.

d_ingoty

Výstava 35 let nakladatelství Velarium

3. 7. 2021

Až do konce září bude možné vidět výstavu s názvem "Svornost / marnost / barbarství po 35 letech", v níž se úplně poprvé představuje Velarium veřejnosti ve výstavní síni.

d_ingoty

Roman Szpuk hostem Lucie Výborné

5. 1. 2021

Muž, jemuž učarovala Šumava, muž jenž splynul se svou poezií, muž pod plynoucími oblaky, které se staly i jeho denním chlebem. A teké laureát ceny Johanna Steinbrenera

d_ingoty

David Jan Žák v mediálním hledáčku

19. 12. 2020

Letošní laureát jedné z Cen Johanna Steinbrenera, Výroční ceny nakladatelství Albatros a bytostný šumavský literát, který doposud nechyběl u žádného ročníku festivalu, je v posledních týdnech terčem m…

d_ingoty

Příběh vojenských zběhů aneb Bratři Kazarovi v éteru

14. 12. 2020

Po nezvěstných osobách pátrá policie od nepaměti. Málokomu se však podaří ukrývat před spravedlností dlouhých osm let. Jak se život v úkrytu může podepsat na lidské duši a kam až člověka dokáže zahnat…

d_ingoty

Rekapitulace ročníku 2020. Už 6 let!

1. 12. 2020

Jak proběhl letošní ročník, komu připadly vavříny vítězů a v čem je výhoda on-line pořadů – to vše se dozvíte v malé rekapitulaci festivalu Šumava Litera 2020.

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny

30. 11. 2020

Ruch a shon, spojený s přípravou, natáčením a vysíláním pořadů letošního programu pominul a můžeme se tak v klidu vrátit k jen letmo načrtnutým věcem. Jednou z nich je právě ((( Šumavská ozvěna ))).

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák