p_98m3 1b-1

Dernisáž výstavy Velaria ve Vodňanech

7. 9. 2021

Kulturní tečka za výstavou nakladatelství Velarium :: Svornost / marnost / barbarství po 35 letech nastane v pátek 24. 9. 2021. Nejprve v 18,00 ve sklepě pod Sloupovou síní MěÚ Vodňany návštěvníky správně naladí soubor rezonanční lidové hudby pozdní diletance Ďäblovi včelaři který si připravil speciální audiovizuální minipředstavení právě pro účel velární výstavy. Sklep je trochu vlhký, dychtiví návštěvníci nechť zváží teplejší oblečení a méně prodyšnou obuv.

Poté nakladatel R. Běhoun zájemce provede výstavou v rámci poslední komentované prohlídky. Na dernisáži bude mít malinko opožděnou premiéru i nejnovější velární titul – černobílý sitkomiks Lucie Trávníčkové Lymfom City.

Velarium vzniklo ve vimperském magnetickém kruhu a s redukovanou a lehce modifikovanou podobou výstavy se budete moci setkat v rámci festivalu Šumava Litera 2021 ve vimperské kavárně Happy Coffee od poloviny listopadu.

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Porota pro českojazyčnou literaturu už má téměř přečteno

9. 9. 2021

Předseda poroty Jan Štifter již podruhé hostil schůzku části poroty s členy festivalového výboru. Poslední nominované knihy putují od těch, kteří již přečetli k těm, kteří se na to teprve chystají.

d_ingoty

Miniturné autorského čtení nové knihy Romana Szpuka

3. 9. 2021

Vychází výbor z veršů Romana Szpuka z let 2007–2020 a s autorem a jeho novou knihou se můžete setkat v rámci miniturné na šesti místech Čech a Moravy.

d_ingoty

Se Šumavou Literou po Lamberské stezce

26. 8. 2021

 Šumava Litera Plus

Další z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus. Provází Jan Kavale.

d_ingoty

I časopis Šumava byl za totality cenzurován

2. 8. 2021

Časopis Šumava, který vydává Správa Národního parku Šumava už bezmála 50 let, si můžeme číst dodnes. Je plný informací nejen o šumavské fauně a floře, o historii, zajímavých turistických místech, ale …

d_ingoty

Jaroslav Rudiš hostem Šumavy Litery v Parkboudě

10. 7. 2021

Talk show Martina Sichingera s Jaroslavem Rudišem o jeho novém románu, který se odehrává ve Vimperku.

d_ingoty

Král Šumavy v komiksu hostem Šumavy Litery

8. 7. 2021

Literární večer pod lampou s Ondřejem Kavalírem a Karlem Osohou o trilogii Návrat krále Šumavy. Připraveno ve spolupráci s vimperskou Parkboudou.

d_ingoty

Výstava 35 let nakladatelství Velarium

3. 7. 2021

Až do konce září bude možné vidět výstavu s názvem "Svornost / marnost / barbarství po 35 letech", v níž se úplně poprvé představuje Velarium veřejnosti ve výstavní síni.

d_ingoty

Roman Szpuk hostem Lucie Výborné

5. 1. 2021

Muž, jemuž učarovala Šumava, muž jenž splynul se svou poezií, muž pod plynoucími oblaky, které se staly i jeho denním chlebem. A teké laureát ceny Johanna Steinbrenera

d_ingoty

David Jan Žák v mediálním hledáčku

19. 12. 2020

Letošní laureát jedné z Cen Johanna Steinbrenera, Výroční ceny nakladatelství Albatros a bytostný šumavský literát, který doposud nechyběl u žádného ročníku festivalu, je v posledních týdnech terčem m…

d_ingoty

Příběh vojenských zběhů aneb Bratři Kazarovi v éteru

14. 12. 2020

Po nezvěstných osobách pátrá policie od nepaměti. Málokomu se však podaří ukrývat před spravedlností dlouhých osm let. Jak se život v úkrytu může podepsat na lidské duši a kam až člověka dokáže zahnat…

d_ingoty

Rekapitulace ročníku 2020. Už 6 let!

1. 12. 2020

Jak proběhl letošní ročník, komu připadly vavříny vítězů a v čem je výhoda on-line pořadů – to vše se dozvíte v malé rekapitulaci festivalu Šumava Litera 2020.

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny

30. 11. 2020

Ruch a shon, spojený s přípravou, natáčením a vysíláním pořadů letošního programu pominul a můžeme se tak v klidu vrátit k jen letmo načrtnutým věcem. Jednou z nich je právě ((( Šumavská ozvěna ))).

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák