p_98m3 1b-1

Jak vnímal hranici s totalitou bavorský voják Bundeswehru

24. 11. 2021
Jak viděl totalitu bavorský voják z pohraničí. Vzpomínky na česko-německém festivalu. Ve dnech 12. až 20. listopadu proběhla ve Vimperku hlavní část festivalu Šumava Litera, setkání autorů, čtenářů, nakladatelů, fotografů, umělců a průvodců z obou stran hranice, tedy ze Šumavy a Bavorského lesa.

Heinrich Vierlinger z Freyungu, penzionovaný voják Bundeswehru, vystoupil v pořadu o životě na hranici od šedesátých let až do současnosti v rámci letošního hlavního tématu festivalu Pohraniční stráž – oslavovaný i nenáviděný služebník totalitní moci.

Letošní ročník se stal historickým přelomem, neboť kromě nejlepších českých knih o Šumavě a Bavorském lese, které vyšly v uplynulém roce a o nichž rozhoduje porota vedená spisovatelem Janem Štifterem, se poprvé vyhlašovala i nejlepší kniha psaná v německém jazyce. Pětičlenná mezinárodní porota pro tuto kategorii vybrala publikaci Vertrieben od autorky Cariny Feneis, která žije v Regensburgu.

Festival Šumava Litera běží už sedm let, a to nejen ve Vimperku, ale také v jiných městech a obcích (letos v Českých Budějovicích, Horní Plané, Plzni a Volyni), a nabízí celý týden přednášek, prezentací, knižních křtů, filmů a výstav, které jsou tematicky spojeny se Šumavou a Bavorským lesem, a to vzhledem k historickému území Šumavy včetně dnešních Novohradských hor a rakouského příhraničí.

Festival se koná vždy v listopadu a pořádají ho město Vimperk a spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze. Festival nemá žádnou podporu z ministerstva kultury ani jiných zdrojů a je postaven na práci dobrovolníků a milovníků Šumavy.

Autor: Martin Sichinger
Link na článek Novinky.cz

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2022

22. 11. 2022

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Vyhlášení výsledků VIII. ročníku

21. 11. 2022

V sobotu 19. listopadu 2022 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Letos byla uvedena nová struktura ocenění, kdy odborné poroty vybíraly vítěze ze třech…

d_ingoty

Šumava: panenská příroda a dráty na dohled

17. 11. 2022

Demokracie není samozřejmost, říká Jiří Šesták, divadelník, politik, jedna z vůdčích postav sametové revoluce v Českých Budějovicích a nově i autor knihy, rámované Šumavou, kdy nás od svobodného světa…

d_ingoty

V chorálu Šumavské ozvěny ))) schází neplatné hlasy

16. 11. 2022

Letos hlasuje rekordní počet německých příznivců, za což jim děkujeme, ovšem zároveň je mezi nimi i rekordní počet nepotvrzených hlasů.

d_ingoty

Ceny jsou již připraveny

15. 11. 2022

K cenám Johanna Steinbrenera, které mají podobu skleněné knihy, letos přibyla cena nová, která nese název našeho festivalu.

d_ingoty

VIII. ročník festivalu běží

14. 11. 2022

První festivalový pořad proběhl 10. 11. v Polanově síni Knihovny města Plzně a oficiálně festival odstartoval v pondělí 14. 11. pořadem Stanislava Schneedorfa.

d_ingoty

Němci v zemi bez Němců

6. 11. 2022

Před válkou jich tu žilo přes tři miliony. Po válce měli nadobro zmizet. Nezmizeli ale zdaleka všichni. Jak vypadal život německé menšiny v zemi, kde německá menšina neměla existovat?

d_ingoty

Vyhnání Němců znamenalo podle historiků až 30 tisíc mrtvých

1. 11. 2022

Odsun z poválečného Československa dodnes patří k nejkontroverznějším událostem tuzemské moderní historie. Souhlas s vysídlením Němců získal prezident Edvard Beneš od sovětského vůdce Josifa Stalina u…

d_ingoty

111 hlasů už zní po literárních pláních

30. 9. 2022

111! Tolik platných hlasů jste už za těch pár dnů od spuštění svým oblíbeným knihám stihli přidělit. Dobrá práce!

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) už zase zní. Můžete hlasovat!

26. 9. 2022

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi.

d_ingoty

Podcasting: finalisté kategorie Výtvarné publikace

26. 9. 2022

Den otevírání šumavských literárních pokladů je letos výjimečný. Poprvé máte možnost poslechnout si první trojici podcastů se třemi finalisty na Cenu Johanna Steinbrenera v kategorii Výtvarné publikac…

d_ingoty

Den otevírání šumavských literárních pokladů

26. 9. 2022

Dnes je den, kdy se již po osmé otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák