p_98m3 1b-1

Literární festival Šumava Litera obsadí na týden Vimperk

12. 11. 2021
Besedy, projekce i výstavy nabídne od pátku sedmý ročník literárního festivalu Šumava Litera. Letošní program umístili organizátoři kvůli koronavirovým omezením pouze do Vimperku. Na slavnostním galavečeru příští sobotu vyhlásí i cenu pro české a německé knihy.

„Tématem je Pohraniční stráž. Je to z pozice, jak ji pojala komunistická strana i jak ji vnímali lidé. Povedlo se nám do programu dát jak pohled pohraničníků z české strany, tak pohled z německé strany,“ představuje sedmý ročník festivalu Šumava Litera hlavní organizátor Tomáš Jiřička.

Pořadatelé zvolili toto téma i proto, že před sedmdesáti lety vyšel zákon o vzniku Pohraniční stráže. „Je to takové kontroverzní téma, ale patří prostě k životu na Šumavě. Možná to vyvolá nějaké diskuze, ale o tom festival je,“ dodává Václav Vácha, předseda spolku Šumava Litera.

Festivalový program odstartuje v pátek 12. listopadu beseda s Jaroslavem Rudišem o jeho nové knize. Během týdne pak zájemce čekají besedy, projekce i výstavy. Festival tradičně zakončí sobotní galavečer s přednáškovým maratonem, knižním trhem a vyhlášením cen Johana Steinbrenera.

V soutěži je letos kvůli pandemii koronaviru méně publikací než v minulém ročníku. „Je opravdu znát ten covidový rok. Někteří posunuli vydání, některé projekty se úplně zastavily, někteří nakladatelé knihy cíleně stáhli s tím, že teď je vydávat nebudou,“ vysvětluje Václav Vácha.

Vítězné knihy vybírá porota složená z jihočeských spisovatelů a dalších odborníků. „Scházejí se knihy od velkých nakladatelů i těch nejmenších, kteří si je dělají vlastně jen pro sebe. Začínáme tím, že si říkáme, která kniha opravdu stojí za to. Třeba knihy mají i vodotisky a je na nich vidět, že jsou vyskládané z věcí, které někdo někde stáhnul, já hned dávám na stranu, protože mám pocit, že takhle se kniha dělat nedá,“ popisuje předseda poroty Jan Štifter.

Letošní novinkou je udělení ceny pro nejlepší knihu o Šumavě v německém jazyce. Další novinkou je také to, že organizátoři vymezili na mapě pojem Šumava nejen zeměpisně, ale i kulturně. „Rozhodli jsme se tam přidat třeba i Novohradské hory, protože podle některých členění tam patří,“ ukazuje Radan Běhoun z organizačního týmu.

Kvůli pandemii koronaviru museli organizátoři loni uspořádat festival Šumava Litera jen on-line. I letos je částečně omezený, vše se bude odehrávat pouze ve Vimperku.

autor: Petr Kubát
odkaz na článek v archivu ČRo

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Petra Klabouchová o své temné detektivce Prameny Vltavy

25. 1. 2022

V šumavských lesích, kam nyní chodí turisté za krásami přírody, kdysi stával nacistický koncentrační tábor pro ruské zajatce. Temná historie Šumavy v novém detektivním románu Prameny Vltavy.

d_ingoty

Šumava Litera má podcast!

13. 12. 2021

Ode dneška můžete poslouchat šumavský literární podcast. Do zvukového světa letošního festivalu vás zavede Jaroslav Rudiš a postupně si budete moci poslechnout všechny zaznamenané pořady, k nimž dali …

d_ingoty

Duchovní krajinou Novohradských hor s Michaelou Vlčkovou

9. 12. 2021

Kapličky nebo zaniklé sklářské hutě skryté v Novohradských horách můžete objevit na výletech s průvodkyní. Rozhovor s Michaelou Vlčkovou z Teologické fakulty Jihočeské univerzity o kurzech s výlety do…

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2021

1. 12. 2021

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Pro větší názornost jsme připravili animaci průběžně pořizovaných otisků obrazovek.

d_ingoty

Rozhlasová dramatizace Fibichových Cest k Šumavě

30. 11. 2021

Vyprávění o šumavském lidu a bytostech hor v příbězích tradovaných od nepaměti v této divoké a nejednoznačné krajině. Z knihy, která je „opus magnum“ básníka, šumavského regionalisty a vydavatele Ondř…

d_ingoty

Šumava Litera v Grafenauer Anzeiger

25. 11. 2021

Grafenauer Anzeiger reflektuje festival Šumava Litera, zejména k uvedení Hanse Schopfa do síně slávy, k výstavě „Šumavsko-bavorská hranice, převaděči a pašeráci“ a k nové ceně Johanna Steinbrenera za …

d_ingoty

Jak vnímal hranici s totalitou bavorský voják Bundeswehru

24. 11. 2021

Heinrich Vierlinger z Freyungu, penzionovaný voják Bundeswehru, vystoupil v pořadu o životě na hranici od šedesátých let až do současnosti v rámci letošního hlavního tématu festivalu Pohraniční stráž …

d_ingoty

Nakladatel Hans Schopf v šumavské literární Síni slávy

23. 11. 2021

Vimperk je místem konání knižního festivalu „Šumava Litera“ – setkání autorů, čtenářů, nakladatelů, fotografů a zájemců z obou stran hranice. Za zásluhy o šumavskou literaturu byl do Síně slávy přijat…

d_ingoty

Vizitka Romana Szpuka na Vltavě

22. 11. 2021

Šumavská příroda, hvězdy nad hlavou a spacák pod ní. Romana Szpuka znají čtenáři hlavně jako jednoho z hrdinů knihy Raději zešílet v divočině. Život stranou od davů naplňuje vysněnou prací na churáňov…

d_ingoty

Vyhlášení výsledků 7. ročníku

21. 11. 2021

Festival Šumava litera probíhá od roku 2015, jeho pořadateli jsou Městské kulturní středisko Vimperk, spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze, za podpory města Vimperk. Letos se konal posedmé.

d_ingoty

Zvyky a pověsti na staré Šumavě ve Vimperku

10. 11. 2021

Šumavský spolek Vimperk a Heimatverein d‘ Ohetaler Riedlhütte pořádají komponovaný večer o zvycích staré Šumavy.

d_ingoty

Výstava fotografií Romana Szpuka v Českých Budějovicích

8. 11. 2021

Roman Szpuk vystavuje své fotografie v českobudějovické Galerii Nahoře. Výstava potrvá od 12. 11. do 12. 12. a vernisáž bude o den dříve.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák