p_98m3 1b-1

Literární festival Šumava Litera obsadí na týden Vimperk

12. 11. 2021
Besedy, projekce i výstavy nabídne od pátku sedmý ročník literárního festivalu Šumava Litera. Letošní program umístili organizátoři kvůli koronavirovým omezením pouze do Vimperku. Na slavnostním galavečeru příští sobotu vyhlásí i cenu pro české a německé knihy.

„Tématem je Pohraniční stráž. Je to z pozice, jak ji pojala komunistická strana i jak ji vnímali lidé. Povedlo se nám do programu dát jak pohled pohraničníků z české strany, tak pohled z německé strany,“ představuje sedmý ročník festivalu Šumava Litera hlavní organizátor Tomáš Jiřička.

Pořadatelé zvolili toto téma i proto, že před sedmdesáti lety vyšel zákon o vzniku Pohraniční stráže. „Je to takové kontroverzní téma, ale patří prostě k životu na Šumavě. Možná to vyvolá nějaké diskuze, ale o tom festival je,“ dodává Václav Vácha, předseda spolku Šumava Litera.

Festivalový program odstartuje v pátek 12. listopadu beseda s Jaroslavem Rudišem o jeho nové knize. Během týdne pak zájemce čekají besedy, projekce i výstavy. Festival tradičně zakončí sobotní galavečer s přednáškovým maratonem, knižním trhem a vyhlášením cen Johana Steinbrenera.

V soutěži je letos kvůli pandemii koronaviru méně publikací než v minulém ročníku. „Je opravdu znát ten covidový rok. Někteří posunuli vydání, některé projekty se úplně zastavily, někteří nakladatelé knihy cíleně stáhli s tím, že teď je vydávat nebudou,“ vysvětluje Václav Vácha.

Vítězné knihy vybírá porota složená z jihočeských spisovatelů a dalších odborníků. „Scházejí se knihy od velkých nakladatelů i těch nejmenších, kteří si je dělají vlastně jen pro sebe. Začínáme tím, že si říkáme, která kniha opravdu stojí za to. Třeba knihy mají i vodotisky a je na nich vidět, že jsou vyskládané z věcí, které někdo někde stáhnul, já hned dávám na stranu, protože mám pocit, že takhle se kniha dělat nedá,“ popisuje předseda poroty Jan Štifter.

Letošní novinkou je udělení ceny pro nejlepší knihu o Šumavě v německém jazyce. Další novinkou je také to, že organizátoři vymezili na mapě pojem Šumava nejen zeměpisně, ale i kulturně. „Rozhodli jsme se tam přidat třeba i Novohradské hory, protože podle některých členění tam patří,“ ukazuje Radan Běhoun z organizačního týmu.

Kvůli pandemii koronaviru museli organizátoři loni uspořádat festival Šumava Litera jen on-line. I letos je částečně omezený, vše se bude odehrávat pouze ve Vimperku.

autor: Petr Kubát
odkaz na článek v archivu ČRo

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2022

22. 11. 2022

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Vyhlášení výsledků VIII. ročníku

21. 11. 2022

V sobotu 19. listopadu 2022 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Letos byla uvedena nová struktura ocenění, kdy odborné poroty vybíraly vítěze ze třech…

d_ingoty

Šumava: panenská příroda a dráty na dohled

17. 11. 2022

Demokracie není samozřejmost, říká Jiří Šesták, divadelník, politik, jedna z vůdčích postav sametové revoluce v Českých Budějovicích a nově i autor knihy, rámované Šumavou, kdy nás od svobodného světa…

d_ingoty

V chorálu Šumavské ozvěny ))) schází neplatné hlasy

16. 11. 2022

Letos hlasuje rekordní počet německých příznivců, za což jim děkujeme, ovšem zároveň je mezi nimi i rekordní počet nepotvrzených hlasů.

d_ingoty

Ceny jsou již připraveny

15. 11. 2022

K cenám Johanna Steinbrenera, které mají podobu skleněné knihy, letos přibyla cena nová, která nese název našeho festivalu.

d_ingoty

VIII. ročník festivalu běží

14. 11. 2022

První festivalový pořad proběhl 10. 11. v Polanově síni Knihovny města Plzně a oficiálně festival odstartoval v pondělí 14. 11. pořadem Stanislava Schneedorfa.

d_ingoty

Němci v zemi bez Němců

6. 11. 2022

Před válkou jich tu žilo přes tři miliony. Po válce měli nadobro zmizet. Nezmizeli ale zdaleka všichni. Jak vypadal život německé menšiny v zemi, kde německá menšina neměla existovat?

d_ingoty

Vyhnání Němců znamenalo podle historiků až 30 tisíc mrtvých

1. 11. 2022

Odsun z poválečného Československa dodnes patří k nejkontroverznějším událostem tuzemské moderní historie. Souhlas s vysídlením Němců získal prezident Edvard Beneš od sovětského vůdce Josifa Stalina u…

d_ingoty

111 hlasů už zní po literárních pláních

30. 9. 2022

111! Tolik platných hlasů jste už za těch pár dnů od spuštění svým oblíbeným knihám stihli přidělit. Dobrá práce!

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) už zase zní. Můžete hlasovat!

26. 9. 2022

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi.

d_ingoty

Podcasting: finalisté kategorie Výtvarné publikace

26. 9. 2022

Den otevírání šumavských literárních pokladů je letos výjimečný. Poprvé máte možnost poslechnout si první trojici podcastů se třemi finalisty na Cenu Johanna Steinbrenera v kategorii Výtvarné publikac…

d_ingoty

Den otevírání šumavských literárních pokladů

26. 9. 2022

Dnes je den, kdy se již po osmé otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák