p_98m3 1b-1

Nová výpravná kniha o Boleticku na vlnách ČRo

7. 11. 2021
Nová výpravná kniha o Boleticku je plná historických fotografií i příběhů lidí, kteří tam žili před vznikem vojenského újezdu
Stovky let tam žily generace obyvatel. Staré vesničky ale zmizely a posledních sedmdesát let tam cvičí vojáci. Krajina Boleticka na Českokrumlovsku musela ustoupit vojenskému újezdu. Její historii, zaniklé kostely i chalupy teď připomíná nová kniha Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy.

„Na starých snímcích fotografa Seidela je to místo, které je obdělávané, které žilo, s domy, upravenými cestami. Dneska je ta krajina prázdná, klidná, téměř bez živé duše,“ říká Petr Hudičák, jeden z trojice autorů, u kostela svatého Mikuláše v Boleticích. Na titulní straně knihy je právě tento románský kostel.

V knize nalistuje také snímky, které zachycují samotnou obec Boletice. Je tu například někdejší Holzingerův hostinec. „Obě obce, Dolany i Boletice, dosáhly velkých změn a přestaveb. Celá řada domů byla po odchodu běžných zemědělců využívána armádou, což je v podstatě dosud,“ uvádí Petr Hudičák.

Další obcí je Polná na Šumavě, kterou na konci 19. století protnula železnice. „Tady mohlo žít na několik set obyvatel. My se díváme na kostel a jen pár set metrů od něj byla další obec, ze které v podstatě nic nezůstalo,“ dodává Petr Hudičák.

Kniha vydaná krumlovským Museem Fotoateliérem Seidel je už čtvrtým počinem v řadě Seidelova Šumava. „Příprava trvala dva roky, byly zavřené archivy, knihovny,“ připomíná nelehké podmínky v době pandemie ředitelka muzea Zdena Mrázková.

Trojici autorů oslovilo při práci i mnoho pamětníků s dobovými dokumety. „Sepisovali jsme vzpomínky pamětníků vzadu za domem, v rouškách. Bylo nám až trochu nepříjemné tahat seniory sem a za těch ztížených podmínek s nimi něco dávat dohromady. Nicméně právě oni nám dodávali hodně energie,“ doplňuje Zdena Mrázková.

Téměř 300 stran s šestnácti kapitolami a nespočtem dobových i současných fotografií zachycuje krajinu rozprostřenou od Kletě až po Lipensko, kde je od roku 1950 Vojenský újezd Boletice.

Autor: Petr Kubát
Odkaz na článek v archivu ČRo

Foto: Petr Kubát, Český rozhlas

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Šumava Litera v Ludwigsthalu

8. 7. 2022

 Šumava Litera Plus

První z pravidelných pořadů Šumavy Litery v Bavorském lese.

d_ingoty

Představení knihy 500 let města Hory Matky Boží

1. 8. 2022

Představení a zahájení prodeje knihy proběhne během oslav 500 let města ve dnech 5.–8. srpna 2022 na Horách Matky Boží.

d_ingoty

Šumava Litera se chystá do Bavorska

21. 7. 2022

Ve spolupráci s našimi německými partnery přípravujeme německý program festivalu Šumava Litera.

d_ingoty

Letošní ročník Šumava Litera má další záštitu!

12. 7. 2022

Další záštitu nad letošním 8. ročníkem festivalu převzal pan František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočekého kraje.

d_ingoty

Šumava Litera v Plzni obrazem a zvukem

6. 7. 2022

Malá připomínka červnového hostování festivalu Šumava Litera v Knihovně města Plzeň. Jak setkání vypadalo se můžete podívat ve fotogalerii a poslechnout si všechny tři pořady.

d_ingoty

Česko-německá poutní mše letos bez aut

22. 6. 2022

Oproti původně ohlášenému volnému vjezdu vozidel do Knížecích Plání / Fürstenhut na území NP Šumava, který býval výjimečně na tuto akci v minulých letech povolen, nastala letos změna – správa NP Šumav…

d_ingoty

Letošní ročník Šumava Litera má svou záštitu!

24. 5. 2022

Historicky první záštitu nad letošním ročníkem festivalu převzal pan Tomáš Kafka, velvyslanec České republiky v Německu. Je to pro nás velká čest a pocta.

d_ingoty

Šumava Litera v Plzni: tři ochutnávky půl roku před festivalem

18. 5. 2022

Knihovna města Plzeň v polovině června uspořádá podvečer se Šumavou Literou. Těšit se můžete na prezentaci časopisu Böhmerwald, křest českého překladu Ossi Heindla nebo na Zvyky a pověsti na Šumavě a …

d_ingoty

Petra Klabouchová o své temné detektivce Prameny Vltavy

25. 1. 2022

V šumavských lesích, kam nyní chodí turisté za krásami přírody, kdysi stával nacistický koncentrační tábor pro ruské zajatce. Temná historie Šumavy v novém detektivním románu Prameny Vltavy.

d_ingoty

Šumava Litera má podcast!

13. 12. 2021

Ode dneška můžete poslouchat šumavský literární podcast. Do zvukového světa letošního festivalu vás zavede Jaroslav Rudiš a postupně si budete moci poslechnout všechny zaznamenané pořady, k nimž dali …

d_ingoty

Duchovní krajinou Novohradských hor s Michaelou Vlčkovou

9. 12. 2021

Kapličky nebo zaniklé sklářské hutě skryté v Novohradských horách můžete objevit na výletech s průvodkyní. Rozhovor s Michaelou Vlčkovou z Teologické fakulty Jihočeské univerzity o kurzech s výlety do…

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2021

1. 12. 2021

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Pro větší názornost jsme připravili animaci průběžně pořizovaných otisků obrazovek.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák