p_98m3 1b-1

Nová výpravná kniha o Boleticku na vlnách ČRo

7. 11. 2021
Nová výpravná kniha o Boleticku je plná historických fotografií i příběhů lidí, kteří tam žili před vznikem vojenského újezdu
Stovky let tam žily generace obyvatel. Staré vesničky ale zmizely a posledních sedmdesát let tam cvičí vojáci. Krajina Boleticka na Českokrumlovsku musela ustoupit vojenskému újezdu. Její historii, zaniklé kostely i chalupy teď připomíná nová kniha Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy.

„Na starých snímcích fotografa Seidela je to místo, které je obdělávané, které žilo, s domy, upravenými cestami. Dneska je ta krajina prázdná, klidná, téměř bez živé duše,“ říká Petr Hudičák, jeden z trojice autorů, u kostela svatého Mikuláše v Boleticích. Na titulní straně knihy je právě tento románský kostel.

V knize nalistuje také snímky, které zachycují samotnou obec Boletice. Je tu například někdejší Holzingerův hostinec. „Obě obce, Dolany i Boletice, dosáhly velkých změn a přestaveb. Celá řada domů byla po odchodu běžných zemědělců využívána armádou, což je v podstatě dosud,“ uvádí Petr Hudičák.

Další obcí je Polná na Šumavě, kterou na konci 19. století protnula železnice. „Tady mohlo žít na několik set obyvatel. My se díváme na kostel a jen pár set metrů od něj byla další obec, ze které v podstatě nic nezůstalo,“ dodává Petr Hudičák.

Kniha vydaná krumlovským Museem Fotoateliérem Seidel je už čtvrtým počinem v řadě Seidelova Šumava. „Příprava trvala dva roky, byly zavřené archivy, knihovny,“ připomíná nelehké podmínky v době pandemie ředitelka muzea Zdena Mrázková.

Trojici autorů oslovilo při práci i mnoho pamětníků s dobovými dokumety. „Sepisovali jsme vzpomínky pamětníků vzadu za domem, v rouškách. Bylo nám až trochu nepříjemné tahat seniory sem a za těch ztížených podmínek s nimi něco dávat dohromady. Nicméně právě oni nám dodávali hodně energie,“ doplňuje Zdena Mrázková.

Téměř 300 stran s šestnácti kapitolami a nespočtem dobových i současných fotografií zachycuje krajinu rozprostřenou od Kletě až po Lipensko, kde je od roku 1950 Vojenský újezd Boletice.

Autor: Petr Kubát
Odkaz na článek v archivu ČRo

Foto: Petr Kubát, Český rozhlas

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2022

22. 11. 2022

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Kompletní výsledky jsou na dvou obrázcích uvnitř článku.

d_ingoty

Vyhlášení výsledků VIII. ročníku

21. 11. 2022

V sobotu 19. listopadu 2022 byly v městském kulturním středisku ve Vimperku uděleny ceny festivalu Šumava Litera. Letos byla uvedena nová struktura ocenění, kdy odborné poroty vybíraly vítěze ze třech…

d_ingoty

Šumava: panenská příroda a dráty na dohled

17. 11. 2022

Demokracie není samozřejmost, říká Jiří Šesták, divadelník, politik, jedna z vůdčích postav sametové revoluce v Českých Budějovicích a nově i autor knihy, rámované Šumavou, kdy nás od svobodného světa…

d_ingoty

V chorálu Šumavské ozvěny ))) schází neplatné hlasy

16. 11. 2022

Letos hlasuje rekordní počet německých příznivců, za což jim děkujeme, ovšem zároveň je mezi nimi i rekordní počet nepotvrzených hlasů.

d_ingoty

Ceny jsou již připraveny

15. 11. 2022

K cenám Johanna Steinbrenera, které mají podobu skleněné knihy, letos přibyla cena nová, která nese název našeho festivalu.

d_ingoty

VIII. ročník festivalu běží

14. 11. 2022

První festivalový pořad proběhl 10. 11. v Polanově síni Knihovny města Plzně a oficiálně festival odstartoval v pondělí 14. 11. pořadem Stanislava Schneedorfa.

d_ingoty

Němci v zemi bez Němců

6. 11. 2022

Před válkou jich tu žilo přes tři miliony. Po válce měli nadobro zmizet. Nezmizeli ale zdaleka všichni. Jak vypadal život německé menšiny v zemi, kde německá menšina neměla existovat?

d_ingoty

Vyhnání Němců znamenalo podle historiků až 30 tisíc mrtvých

1. 11. 2022

Odsun z poválečného Československa dodnes patří k nejkontroverznějším událostem tuzemské moderní historie. Souhlas s vysídlením Němců získal prezident Edvard Beneš od sovětského vůdce Josifa Stalina u…

d_ingoty

111 hlasů už zní po literárních pláních

30. 9. 2022

111! Tolik platných hlasů jste už za těch pár dnů od spuštění svým oblíbeným knihám stihli přidělit. Dobrá práce!

d_ingoty

Šumavská ozvěna ))) už zase zní. Můžete hlasovat!

26. 9. 2022

Šumavská literární ozvěna je slyšet i vidět! Staňte se i vy jedním z jejích hlasů a pomozte tak svému knižnímu favoritovi.

d_ingoty

Podcasting: finalisté kategorie Výtvarné publikace

26. 9. 2022

Den otevírání šumavských literárních pokladů je letos výjimečný. Poprvé máte možnost poslechnout si první trojici podcastů se třemi finalisty na Cenu Johanna Steinbrenera v kategorii Výtvarné publikac…

d_ingoty

Den otevírání šumavských literárních pokladů

26. 9. 2022

Dnes je den, kdy se již po osmé otevřely kulturní hlubiny plání a podhůří Šumavy a Bavorského lesa, aby vydaly své knižní poklady dychtivým čtenářům a příznivcům.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák