Šumava Litera v Grafenauer Anzeiger
25. 11. 2021
Hans Schopf uveden do Síně slávy Šumava Litera
Nakladatel z Riedlhütte se stal prvním Němcem, oceněným ve Vimperku za zásluhy o šumavskou literaturu
Vimperk / Riedlhütte. Vimperk je místem konání knižního festivalu "Šumava Litera", setkání autorů, čtenářů, nakladatelů, fotografů a zainteresovaných návštěvníků z obou stran hranice. Hans Schopf z Riedlhütte byl uveden do Síně slávy za zásluhy o literaturu, zejména šumavskou.
Návštěvníkům se velmi líbila výstava textů a historických fotografií na téma „Šumavsko-bavorská hranice, převaděči a pašeráci“, na níž se Hans Schopf také podílel.
Osobnosti, které významně ovlivňují literární život na obou stranách hranice, uvádí česká porota do tzv. „Síně slávy.“ Jako první Němec v historii festivalu byl za své služby v oblasti literatury a mezinárodního porozumění vybrán nakladatel Hans Schopf z Riedlhütte, jehož ocenění překvapilo.
Pochvalný projev pronesl úspěšný český autor Martin Sichinger. Schopf přislíbil, že bude i v budoucnu pokračovat v práci na přeshraniční spolupráci a mezinárodním porozumění.
Letos měla premiéru nová kategorie, ve které byla oceněna „Nejlepší německy psaná kniha o Šumavě.“ Nominovány byly německé knihy, které vyšly v roce 2020. Porota ve složení Rudolf Hartauer (Amberg), Gernot Peter (Vídeň), Roland Pongratz (Regen), Martin Sichinger (Vimperk) a Heinrich Vierlinger (Freyung) vybrali knihu „Vyhnání – obrazy a příběhy proti zapomnění“ (Morsak-Verlag). Napsala ji, nafotila a graficky navrhla Carina Feneis z Regensburgu. Sichinger a Vierlinger jménem komise předali diplom, skleněnou plastiku ve tvaru otevřené knihy a soudek piva Klostermann.
Obrázek vlevo: Při předávání cen ve Vimperku: (zleva) Martin Sichinger, Václav Vacha, Carina Feneis, Radan Běhoun a Hans Schopf, který byl přijat do Síně slávy jako významná osobnost za přínos české literatuře. Les. – Foto: Leoš Russ
V kulturním domě ve Vimperku proběhl „Galavečer šumavské litery.“ Přísná pozornost byla věnována dodržování anticovidových pravidla a nošení respirátorů. Předtím byly na knižním trhu ke koupi nejnovější knihy regionálních nakladatelství obou stran hranice a předseda Sdružení Karla Klostermanna Ossi Heindl dostal čerstvé výtisky českého překladu jeho románu „Karel Klostermann a mraveniště“.
Obrázek vpravo: Martin Sichinger (r.) Předává českojazyčné vydání "Karl Klostermann a mraveniště" předsedovi Spolku Karla Klostermanna Ossi Heindlovi – Foto: Václav Vácha
Autor: Martin Sichinger
Zdroj: Grafenauer Anzeiger, 24. 11. 21, strana 20
Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

Šumava Litera v Plzni obrazem a zvukem
6. 7. 2022
Malá připomínka červnového hostování festivalu Šumava Litera v Knihovně města Plzeň. Jak setkání vypadalo se můžete podívat ve fotogalerii a poslechnout si všechny tři pořady.

Česko-německá poutní mše letos bez aut
22. 6. 2022
Oproti původně ohlášenému volnému vjezdu vozidel do Knížecích Plání / Fürstenhut na území NP Šumava, který býval výjimečně na tuto akci v minulých letech povolen, nastala letos změna – správa NP Šumav…

Letošní ročník Šumava Litera má svou záštitu!
24. 5. 2022
Historicky první záštitu nad letošním ročníkem festivalu převzal pan Tomáš Kafka, velvyslanec České republiky v Německu. Je to pro nás velká čest a pocta.

Šumava Litera v Plzni: tři ochutnávky půl roku před festivalem
18. 5. 2022
Knihovna města Plzeň v polovině června uspořádá podvečer se Šumavou Literou. Těšit se můžete na prezentaci časopisu Böhmerwald, křest českého překladu Ossi Heindla nebo na Zvyky a pověsti na Šumavě a …

Petra Klabouchová o své temné detektivce Prameny Vltavy
25. 1. 2022
V šumavských lesích, kam nyní chodí turisté za krásami přírody, kdysi stával nacistický koncentrační tábor pro ruské zajatce. Temná historie Šumavy v novém detektivním románu Prameny Vltavy.

Šumava Litera má podcast!
13. 12. 2021
Ode dneška můžete poslouchat šumavský literární podcast. Do zvukového světa letošního festivalu vás zavede Jaroslav Rudiš a postupně si budete moci poslechnout všechny zaznamenané pořady, k nimž dali …

Duchovní krajinou Novohradských hor s Michaelou Vlčkovou
9. 12. 2021
Kapličky nebo zaniklé sklářské hutě skryté v Novohradských horách můžete objevit na výletech s průvodkyní. Rozhovor s Michaelou Vlčkovou z Teologické fakulty Jihočeské univerzity o kurzech s výlety do…

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2021
1. 12. 2021
Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Pro větší názornost jsme připravili animaci průběžně pořizovaných otisků obrazovek.

Rozhlasová dramatizace Fibichových Cest k Šumavě
30. 11. 2021
Vyprávění o šumavském lidu a bytostech hor v příbězích tradovaných od nepaměti v této divoké a nejednoznačné krajině. Z knihy, která je „opus magnum“ básníka, šumavského regionalisty a vydavatele Ondř…

Jak vnímal hranici s totalitou bavorský voják Bundeswehru
24. 11. 2021
Heinrich Vierlinger z Freyungu, penzionovaný voják Bundeswehru, vystoupil v pořadu o životě na hranici od šedesátých let až do současnosti v rámci letošního hlavního tématu festivalu Pohraniční stráž …

Nakladatel Hans Schopf v šumavské literární Síni slávy
23. 11. 2021
Vimperk je místem konání knižního festivalu „Šumava Litera“ – setkání autorů, čtenářů, nakladatelů, fotografů a zájemců z obou stran hranice. Za zásluhy o šumavskou literaturu byl do Síně slávy přijat…

Vizitka Romana Szpuka na Vltavě
22. 11. 2021
Šumavská příroda, hvězdy nad hlavou a spacák pod ní. Romana Szpuka znají čtenáři hlavně jako jednoho z hrdinů knihy Raději zešílet v divočině. Život stranou od davů naplňuje vysněnou prací na churáňov…