p_98m3 1b-1

Duchovní krajinou Novohradských hor s Michaelou Vlčkovou

9. 12. 2021
Kapličky nebo zaniklé sklářské hutě skryté v Novohradských horách můžete objevit na výletech s průvodkyní. Rozhovor s Michaelou Vlčkovou z Teologické fakulty Jihočeské univerzity o kurzech s výlety do Novohradských hor
Kurzy s exkurzemi do terénu za sakrálními památkami Novohradských hor i výlety tamní divočinou vede Michaela Vlčková z Teologické fakulty Jihočeské univerzity. Jedná se o součást programu celoživotního vzdělávání, kurzy jsou určeny všem zájemcům.

Trasy organizovaných výletů do Novohradských hor jsou podle Michaely Vlčkové většinou zaměřené na sakrální památky. „Plánuji je tak, abychom navštívili místa, která jsou nějak důležitá. Vznikají docela originální trasy, které nejsou vázané na turistické stezky nebo jiné významné cesty,“ říká.

Každá exkurze má nějaké téma, kterému odpovídá i trasa. Účastníci se vydají například za kapličkami v podhůří nebo krajinou zaniklých sklářských hutí.

Průvodkyně musí při plánování trasy vybraná místa samozřejmě dobře znát. „Musím je mít prošlá, a stejně ještě když exkurzi připravuji, procházím je znovu. Musím vidět, jak to tam aktuálně vypadá, jestli se tudy dá projít, najít místa, kde se dá zastavit na nějaký odpočinek, protože exkurze jsou celodenní. Je to potřeba naplánovat trasu, aby byla příjemná,“ potvrzuje Michaela Vlčková.

Účastníci většinou ujdou zhruba dvanáct kilometrů. „Předpokládá to nějakou fyzickou zdatnost, že jsou zvyklí chodit, ale zase na druhou stranu si troufám říct, že těch dvanáct kilometrů ujde skoro každý. Nechodíme zběsilým tempem, ale pomalu a často zastavujeme, diskutujeme o těch místech a objektech. Není to o tom podávat tam nějaké turistické výkony,“ popisuje průvodkyně.

Nejnovější kniha Michaely Vlčkové „Duchovní krajina Novohradských hor / Horní hvozd“ je v nominacích o Cenu Johanna Steinbrenera na příští rok.

Celý rozhovor s Michaelou Vlčkovou z Teologické fakulty Jihočeské univerzity o kurzech s výlety do Novohradských hor si poslechněte online.

Autor: Luboš Voráček
odkaz na pořad do archivu ČRo

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Výlet na Mandelstein a zaniklých obcí pod ním se Šumavou Literou

15. 9. 2022

 Šumava Litera Plus

První výlet v rámci Šumava Litera Plus v Novohradských horách povede na hraniční horu, poutní místo vyhnaných, krajinou zaniklých obcí Mýtiny (Kropfschlag), Veveří (Piberschlag) a Jedlici (Gölitz) nás…

d_ingoty

Josef Kroutvor laureátem ceny Jaroslava Seiferta

22. 9. 2022

Esejista, básník, historik umění a přítel Šumavy Josef Kroutvor obdrží letošní Cenu Jaroslava Seiferta. Ocenění se mu dostalo za tři roky starou vzpomínkovou knihu nazvanou Poletování jednoho ptáčka. …

d_ingoty

Kniha o páteru Víchovi v Kabinetu CB

19. 9. 2022

V úterý 4. října bude od 18 hodin prezentace knihy rozhovorů a vzpomínek na patera Františka Martina Vícha z Dobrše, který působil i v Českých Budějovicích.

d_ingoty

Cestou bratrů Kazarů se Šumavou Literou

28. 8. 2022

 Šumava Litera Plus

Další z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus. Po stopách bratrů Kazarů okolím Borových Lad a územím čtyř zaniklých obcí nás provedou Radan Běhoun a Martin Sichinger.

d_ingoty

ŠL/TXT/02: Na krásné Šumavě… (Karel Kálal)

22. 8. 2022

Na webu Šumavy Litery vám jako druhý text online-edice ŠL/TXT nabízíme vzpomínky Karla Kálala na jeho učitelské působení v mlynářovické jednotřídce na počátku 50. let minulého století. Dozvíte se z ni…

d_ingoty

První Šumava Litera v Bavorském lese – Ludwigsthal, rekapitulace

20. 8. 2022

 Šumava Litera Plus

První Šumava Litera v Bavorském lese, která se konala v pátek 19. 8. v Ludwigsthalu, je za námi. K našemu překvapení se mezi cca 60 účastníky vyskytli návštěvníci až z Frankfurtu či z Ambergu (byli v …

d_ingoty

Představení knihy 500 let města Hory Matky Boží

1. 8. 2022

Představení a zahájení prodeje knihy proběhne během oslav 500 let města ve dnech 5.–8. srpna 2022 na Horách Matky Boží.

d_ingoty

Šumava Litera se chystá do Bavorska

21. 7. 2022

Ve spolupráci s našimi německými partnery přípravujeme německý program festivalu Šumava Litera.

d_ingoty

Letošní ročník Šumava Litera má další záštitu!

12. 7. 2022

Další záštitu nad letošním 8. ročníkem festivalu převzal pan František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočekého kraje.

d_ingoty

Šumava Litera v Ludwigsthalu

8. 7. 2022

 Šumava Litera Plus

První z pravidelných pořadů Šumavy Litery v Bavorském lese.

d_ingoty

Šumava Litera v Plzni obrazem a zvukem

6. 7. 2022

Malá připomínka červnového hostování festivalu Šumava Litera v Knihovně města Plzeň. Jak setkání vypadalo se můžete podívat ve fotogalerii a poslechnout si všechny tři pořady.

d_ingoty

Česko-německá poutní mše letos bez aut

22. 6. 2022

Oproti původně ohlášenému volnému vjezdu vozidel do Knížecích Plání / Fürstenhut na území NP Šumava, který býval výjimečně na tuto akci v minulých letech povolen, nastala letos změna – správa NP Šumav…

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák