p_98m3 1b-1

Duchovní krajinou Novohradských hor s Michaelou Vlčkovou

9. 12. 2021
Kapličky nebo zaniklé sklářské hutě skryté v Novohradských horách můžete objevit na výletech s průvodkyní. Rozhovor s Michaelou Vlčkovou z Teologické fakulty Jihočeské univerzity o kurzech s výlety do Novohradských hor
Kurzy s exkurzemi do terénu za sakrálními památkami Novohradských hor i výlety tamní divočinou vede Michaela Vlčková z Teologické fakulty Jihočeské univerzity. Jedná se o součást programu celoživotního vzdělávání, kurzy jsou určeny všem zájemcům.

Trasy organizovaných výletů do Novohradských hor jsou podle Michaely Vlčkové většinou zaměřené na sakrální památky. „Plánuji je tak, abychom navštívili místa, která jsou nějak důležitá. Vznikají docela originální trasy, které nejsou vázané na turistické stezky nebo jiné významné cesty,“ říká.

Každá exkurze má nějaké téma, kterému odpovídá i trasa. Účastníci se vydají například za kapličkami v podhůří nebo krajinou zaniklých sklářských hutí.

Průvodkyně musí při plánování trasy vybraná místa samozřejmě dobře znát. „Musím je mít prošlá, a stejně ještě když exkurzi připravuji, procházím je znovu. Musím vidět, jak to tam aktuálně vypadá, jestli se tudy dá projít, najít místa, kde se dá zastavit na nějaký odpočinek, protože exkurze jsou celodenní. Je to potřeba naplánovat trasu, aby byla příjemná,“ potvrzuje Michaela Vlčková.

Účastníci většinou ujdou zhruba dvanáct kilometrů. „Předpokládá to nějakou fyzickou zdatnost, že jsou zvyklí chodit, ale zase na druhou stranu si troufám říct, že těch dvanáct kilometrů ujde skoro každý. Nechodíme zběsilým tempem, ale pomalu a často zastavujeme, diskutujeme o těch místech a objektech. Není to o tom podávat tam nějaké turistické výkony,“ popisuje průvodkyně.

Nejnovější kniha Michaely Vlčkové „Duchovní krajina Novohradských hor / Horní hvozd“ je v nominacích o Cenu Johanna Steinbrenera na příští rok.

Celý rozhovor s Michaelou Vlčkovou z Teologické fakulty Jihočeské univerzity o kurzech s výlety do Novohradských hor si poslechněte online.

Autor: Luboš Voráček
odkaz na pořad do archivu ČRo

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Petra Klabouchová o své temné detektivce Prameny Vltavy

25. 1. 2022

V šumavských lesích, kam nyní chodí turisté za krásami přírody, kdysi stával nacistický koncentrační tábor pro ruské zajatce. Temná historie Šumavy v novém detektivním románu Prameny Vltavy.

d_ingoty

Šumava Litera má podcast!

13. 12. 2021

Ode dneška můžete poslouchat šumavský literární podcast. Do zvukového světa letošního festivalu vás zavede Jaroslav Rudiš a postupně si budete moci poslechnout všechny zaznamenané pořady, k nimž dali …

d_ingoty

Ozvěny Šumavské ozvěny ))) 2021

1. 12. 2021

Máme pro vás kompletní závěrečné výsledky hlasování v Šumavské ozvěně ))). Pro větší názornost jsme připravili animaci průběžně pořizovaných otisků obrazovek.

d_ingoty

Rozhlasová dramatizace Fibichových Cest k Šumavě

30. 11. 2021

Vyprávění o šumavském lidu a bytostech hor v příbězích tradovaných od nepaměti v této divoké a nejednoznačné krajině. Z knihy, která je „opus magnum“ básníka, šumavského regionalisty a vydavatele Ondř…

d_ingoty

Šumava Litera v Grafenauer Anzeiger

25. 11. 2021

Grafenauer Anzeiger reflektuje festival Šumava Litera, zejména k uvedení Hanse Schopfa do síně slávy, k výstavě „Šumavsko-bavorská hranice, převaděči a pašeráci“ a k nové ceně Johanna Steinbrenera za …

d_ingoty

Jak vnímal hranici s totalitou bavorský voják Bundeswehru

24. 11. 2021

Heinrich Vierlinger z Freyungu, penzionovaný voják Bundeswehru, vystoupil v pořadu o životě na hranici od šedesátých let až do současnosti v rámci letošního hlavního tématu festivalu Pohraniční stráž …

d_ingoty

Nakladatel Hans Schopf v šumavské literární Síni slávy

23. 11. 2021

Vimperk je místem konání knižního festivalu „Šumava Litera“ – setkání autorů, čtenářů, nakladatelů, fotografů a zájemců z obou stran hranice. Za zásluhy o šumavskou literaturu byl do Síně slávy přijat…

d_ingoty

Vizitka Romana Szpuka na Vltavě

22. 11. 2021

Šumavská příroda, hvězdy nad hlavou a spacák pod ní. Romana Szpuka znají čtenáři hlavně jako jednoho z hrdinů knihy Raději zešílet v divočině. Život stranou od davů naplňuje vysněnou prací na churáňov…

d_ingoty

Vyhlášení výsledků 7. ročníku

21. 11. 2021

Festival Šumava litera probíhá od roku 2015, jeho pořadateli jsou Městské kulturní středisko Vimperk, spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze, za podpory města Vimperk. Letos se konal posedmé.

d_ingoty

Literární festival Šumava Litera obsadí na týden Vimperk

12. 11. 2021

Besedy, projekce i výstavy nabídne od pátku sedmý ročník literárního festivalu Šumava Litera. Letošní program umístili organizátoři kvůli koronavirovým omezením pouze do Vimperku. Na slavnostním galav…

d_ingoty

Zvyky a pověsti na staré Šumavě ve Vimperku

10. 11. 2021

Šumavský spolek Vimperk a Heimatverein d‘ Ohetaler Riedlhütte pořádají komponovaný večer o zvycích staré Šumavy.

d_ingoty

Výstava fotografií Romana Szpuka v Českých Budějovicích

8. 11. 2021

Roman Szpuk vystavuje své fotografie v českobudějovické Galerii Nahoře. Výstava potrvá od 12. 11. do 12. 12. a vernisáž bude o den dříve.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák