p_98m3 1b-1

Cestou bratrů Kazarů se Šumavou Literou

28. 8. 2022
 Šumava Litera Plus

11. 9. 2022
10:00 — Borová Lada, turistický rozcestník u MÚ

Odjezd autobusu směr Vimperk (linka Kvilda–Tábor) 16:01, odjezd autobusu směr Volary (linka Kvilda–České Budějovice) 18:11

S velkou radostí a trochu na poslední chvíli oznamujeme, že tradiční výlet Šumavy Litery bude v neděli 11. září. Po stopách bratrů Kazarů okolím Borových Lad a územím čtyř zaniklých obcí nás provedou Radan Běhoun a Martin Sichinger.

Cestu do Borových Lad letos Šumava Litera neorganizuje. K dopravě můžete využít 2 pravidelné autobusové spoje (viz níže) nebo dorazit vlastním vozem.

Příjezd

1) Linka Tábor–Kvilda (Strakonice, Volyně, Čkyně, Vimperk, Nové Hutě, Borová Lada)
Odjezd z Vimperka AN 8:25, příjezd do Borových Lad 8:56

2) Linka České Budějovice–Kvilda (Český Krumlov, Černá v Poš., Horní Planá, Volary, Lenora, Horní Vltavice, Borová Lada)
Odjezd z Č. Budějovic 7:15, příjezd do Borových Lad 9:52

nebo vlastním autem, parkoviště u cukrárny Madam čokoláda u řeky, příp. u fotbalového hřiště

Příběh

Bratři Pavel a Ondřej Kazarovi byli z rodiny rumunsko-maďarských reemigrantů se slovenskými kořeny, dosídlené v r. 1945, namísto vyhnaných německých obyvatel. Zpočátku způsobem života v náročných horských podmínkách nijak nevybočovali a pracovali na státním statku Horní Vltavice. Starší Pavel po absolvování ZŠ pracoval šest let u statku jako zemědělský dělník, často pil, měl násilnickou povahu a byl odsouzen za násilný trestný čin. Na podzim 1953 narukoval na základní vojenskou službu do Čáslavi. V lednu 1954 z vojny utekl a skrýval se v domě rodiny v Horní Vltavici a okolních lesích. O třičtvrtě roku později se k němu rovněž po útěku ze základní vojenské služby připojil mladší Ondřej. Kvůli neustálým kontrolám se rodina odstěhovala nejprve do Bližné u Černé v Pošumaví a posléze do Nových Hutí.

Jelikož se rodina původně přistěhovala do Račí u Horní Vltavice, bratři po přestěhování na Nové Hutě chodili přes hřbet Kamenná / Bukovec / Světlá hora / Obrovec do míst, která znali a celá oblast, vymezená obcemi Kubova Huť, Horní Vltavice, Borová Lada, Nové Hutě a Lipka se stala na dlouhých osm let jejich rajonem a slehla se po nich zem. Někteří se domnívali, že odešli do Německa, jiní, že již nežijí. Byli převážně doma v úkrytech, lovili zvěř, vykrádali chaty a lidé do jejich novohuťské chalupy stále nosili k opravě rozbitá rádia a jiné elektrospotřebiče, které uměl opravovat jen Ondřej. Ač tento fakt byl všeobecně známý, k bezpečnostním složkám se to buď nedoneslo, nebo to považovali za fámy. Několikrát se pokusili i o prohlídku domu, což nebylo jednoduché, protože dům byl oplocený a hlídal jej pes, takže bratři se vždy stihli přesunout do úkrytu. Jednou dokonce ve sklepě zespodu drželi podlahové dveře, které se hlídka PS pokoušela otevřít, ale nakonec nad tím mávli rukou a nechali to být.

Tak tomu bylo až do 19. 10. 1962, kdy jim v lese v prostoru bývalých Pravětínských Lad/Gansauerhaid postupně zkřížili cestu dva lesníci z Borových Lad, na které bratři vzápětí zaútočili a oba vážně postřelili. Tato událost spustila největší zátahovou akci kombinovaných bezpečnostních složek PS a ČSLA na území jihočeského kraje, ovšem byla po 4 dnech předčasně ukončena, z důvodu "karibské krize" a jednotky ČSLA se vrátily do kasáren a zbytek akce tak byl již jen v režii PS. 25. 10. se vrátil do chalupy rodičů vyhladovělý Pavel, kde byl ihned zatčen a o den později se totéž stalo v případě Ondřeje. Bratři dostali 15 a 14 let, postřelení lesníci si odnesli doživotní následky (lesník Ladislav Pěsta přišel o oko). A právě po stopách dramatických událostí z pondělí 19. října 1962 povede naše vycházka VIII. ročníku Šumavy Litery s tématem Tajemná a prokletá místa Šumavy a Bavorského lesa.

Program

V 10:00 vyjdeme z Borových Lad směrem k dnešnímu kempu Zahrádky a po lesních a lučních cestách, stezkách i necestách čtyřech zaniklých osad Černá Lada/Schwarzhaid, Zelená Hora/Grünberg, Pravětínská Lada/Gansauerhaid a Zahrádky/Mehregarten si projdeme místa, kudy se bratři Pavel a Ondřej Kazarovi toulali, kde skladovali zbraně a předměty z krádeží, dostaneme se na obě místa činu, kde došlo k osudnému setkání s lesníky a poté i na místa, kde byli lesníci objeveni. Někdy okolo 13:30 dojdeme do kempu Zahrádky/Mehregarten, kde v případě příznivého počasí bude možné zakoupit občerstvení (v případě nepříznivého počasí bude na 100% zavřeno). Zpátky na autobus / k autu do Borových Lad je ze Zahrádek to zhruba 3 km (45 minut) a je možné si vybrat ze dvou cest. Návštěvníci, kteří se budou vracet autobusem do Budějovic přes Lipno, mohou nastoupit i přímo v Zahrádkách.

Celá vycházka má délku cca 13,5 km a je plánovaná na cca 5 hodin, včetně cca hodiny na občerstvení, tedy s dostatečným časovým polštářem na úspěšný odjezd autobudem.

Návrat

1) Linka Kvilda–Tábor (Borová Lada, Nové Hutě, Vimperk, Čkyně, Volyně, Strakonice)
Odjezd z Borových Lad 16:01, příjezd do Vimperka AN 16:32

2) Linka Kvilda–České Budějovice (Borová Lada, Horní Vltavice, Lenora, Volary, Horní Planá, Černá v Poš., Český Krumlov)
Odjezd z Borových Lad v 18:11 (příp. 18:16 z kempu Zahrádky)

Poplatek je tentokrát dobrovolný.

Pojištění si hradí každý účastník sám.
Výlet se uskuteční za každého počasí.

Případné dotazy na e-mail přes tlačítko "Zúčastním se" níže nebo smskou na tel 603 553 325.
Počet účastníků není omezen.
Tak přijďte! Sláva nazdar výletu!
Za spolek Šumava Litera a Knihy über Grenze
Radan Běhoun

Za poskytnuté obrazové a textové materiály z trestního spisu případu děkujeme panu Emilu Hruškovi, který téma zpracoval v povídce Zbojníci ze Šumavy v knize Pohraniční pitaval: Kriminální případy z let 1920–1963

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Výlet na Mandelstein a zaniklých obcí pod ním se Šumavou Literou

15. 9. 2022

 Šumava Litera Plus

První výlet v rámci Šumava Litera Plus v Novohradských horách povede na hraniční horu, poutní místo vyhnaných, krajinou zaniklých obcí Mýtiny (Kropfschlag), Veveří (Piberschlag) a Jedlici (Gölitz) nás…

d_ingoty

Josef Kroutvor laureátem ceny Jaroslava Seiferta

22. 9. 2022

Esejista, básník, historik umění a přítel Šumavy Josef Kroutvor obdrží letošní Cenu Jaroslava Seiferta. Ocenění se mu dostalo za tři roky starou vzpomínkovou knihu nazvanou Poletování jednoho ptáčka. …

d_ingoty

Kniha o páteru Víchovi v Kabinetu CB

19. 9. 2022

V úterý 4. října bude od 18 hodin prezentace knihy rozhovorů a vzpomínek na patera Františka Martina Vícha z Dobrše, který působil i v Českých Budějovicích.

d_ingoty

ŠL/TXT/02: Na krásné Šumavě… (Karel Kálal)

22. 8. 2022

Na webu Šumavy Litery vám jako druhý text online-edice ŠL/TXT nabízíme vzpomínky Karla Kálala na jeho učitelské působení v mlynářovické jednotřídce na počátku 50. let minulého století. Dozvíte se z ni…

d_ingoty

První Šumava Litera v Bavorském lese – Ludwigsthal, rekapitulace

20. 8. 2022

 Šumava Litera Plus

První Šumava Litera v Bavorském lese, která se konala v pátek 19. 8. v Ludwigsthalu, je za námi. K našemu překvapení se mezi cca 60 účastníky vyskytli návštěvníci až z Frankfurtu či z Ambergu (byli v …

d_ingoty

Představení knihy 500 let města Hory Matky Boží

1. 8. 2022

Představení a zahájení prodeje knihy proběhne během oslav 500 let města ve dnech 5.–8. srpna 2022 na Horách Matky Boží.

d_ingoty

Šumava Litera se chystá do Bavorska

21. 7. 2022

Ve spolupráci s našimi německými partnery přípravujeme německý program festivalu Šumava Litera.

d_ingoty

Letošní ročník Šumava Litera má další záštitu!

12. 7. 2022

Další záštitu nad letošním 8. ročníkem festivalu převzal pan František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočekého kraje.

d_ingoty

Šumava Litera v Ludwigsthalu

8. 7. 2022

 Šumava Litera Plus

První z pravidelných pořadů Šumavy Litery v Bavorském lese.

d_ingoty

Šumava Litera v Plzni obrazem a zvukem

6. 7. 2022

Malá připomínka červnového hostování festivalu Šumava Litera v Knihovně města Plzeň. Jak setkání vypadalo se můžete podívat ve fotogalerii a poslechnout si všechny tři pořady.

d_ingoty

Česko-německá poutní mše letos bez aut

22. 6. 2022

Oproti původně ohlášenému volnému vjezdu vozidel do Knížecích Plání / Fürstenhut na území NP Šumava, který býval výjimečně na tuto akci v minulých letech povolen, nastala letos změna – správa NP Šumav…

d_ingoty

Letošní ročník Šumava Litera má svou záštitu!

24. 5. 2022

Historicky první záštitu nad letošním ročníkem festivalu převzal pan Tomáš Kafka, velvyslanec České republiky v Německu. Je to pro nás velká čest a pocta.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák