p_98m3 1b-1

První Šumava Litera v Bavorském lese – Ludwigsthal, rekapitulace

20. 8. 2022
 Šumava Litera Plus

0. 0. 0
0:00 —

První Šumava Litera v Bavorském lese, která se konala v pátek 19. 8. v Ludwigsthalu, je za námi. K našemu překvapení se mezi cca 60 účastníky vyskytli návštěvníci až z Frankfurtu či z Ambergu (byli v Bavorském lese na dovolené).

Odpoledne začalo komentovanou prohlídkou skvostně vyzdobeného, novorománského farního kostela Srdce Ježíšova (Ossi Heindl a Edmund Stern) a závěrečný úkol – najít v bohaté výmalbě výřez konkrétní postavy, se podařilo splnit české účastnici Zuzce.

Všichni se pak přesunuli do 1. patra nedalekého zámečku, kde Ossi Heindl seznámil posluchače zcela zaplněného zrcadlového sálu s historií sklářských rodin Abele/Hafenbrädl a s nešťastným osudem Elisy von Hafenbrädl-Abele, jejíž příběh zpracoval Karel Klostermann v novele "Dokonalý kavalír".

V dalším bodu programu seznámil hostitel – předseda spolku Pro-Nationalpark Frank Henzler posluchače s novodobou historií zámečku a jeho nesnadnými opravami.

Poté vystoupil Mikuláš Zvánovec s přednáškou na téma "Boj o národní identitu ve školách na Šumavě (1867–1938)", která dokumetovala, že nacionalismus a školství je pro společnost vždy třaskavá kombinace.

Na závěr představil Martin Sichinger festival Šumava Litera německým posluchačům a tečku za příjemným literárně-historickým odpolednem udělal křest nového německého překladu knihy Karla Klostermanna "Ferien im Böhmerwald" – vzpomínky Karla Klostermanna z časopisu Politik od Ohetaler Verlag.

Prohlédněte si fotogalerii z akce, objektivem Klause Dittého

Děkujeme všem příznivcům literatury Šumavy a Bavorského lesa a těšíme se na další setkání!

Co nezbytné k vědění
i co jen milo číst

d_ingoty

Výlet na Mandelstein a zaniklých obcí pod ním se Šumavou Literou

15. 9. 2022

 Šumava Litera Plus

První výlet v rámci Šumava Litera Plus v Novohradských horách povede na hraniční horu, poutní místo vyhnaných, krajinou zaniklých obcí Mýtiny (Kropfschlag), Veveří (Piberschlag) a Jedlici (Gölitz) nás…

d_ingoty

Josef Kroutvor laureátem ceny Jaroslava Seiferta

22. 9. 2022

Esejista, básník, historik umění a přítel Šumavy Josef Kroutvor obdrží letošní Cenu Jaroslava Seiferta. Ocenění se mu dostalo za tři roky starou vzpomínkovou knihu nazvanou Poletování jednoho ptáčka. …

d_ingoty

Kniha o páteru Víchovi v Kabinetu CB

19. 9. 2022

V úterý 4. října bude od 18 hodin prezentace knihy rozhovorů a vzpomínek na patera Františka Martina Vícha z Dobrše, který působil i v Českých Budějovicích.

d_ingoty

Cestou bratrů Kazarů se Šumavou Literou

28. 8. 2022

 Šumava Litera Plus

Další z tradičních výletů v rámci Šumava Litera Plus. Po stopách bratrů Kazarů okolím Borových Lad a územím čtyř zaniklých obcí nás provedou Radan Běhoun a Martin Sichinger.

d_ingoty

ŠL/TXT/02: Na krásné Šumavě… (Karel Kálal)

22. 8. 2022

Na webu Šumavy Litery vám jako druhý text online-edice ŠL/TXT nabízíme vzpomínky Karla Kálala na jeho učitelské působení v mlynářovické jednotřídce na počátku 50. let minulého století. Dozvíte se z ni…

d_ingoty

Představení knihy 500 let města Hory Matky Boží

1. 8. 2022

Představení a zahájení prodeje knihy proběhne během oslav 500 let města ve dnech 5.–8. srpna 2022 na Horách Matky Boží.

d_ingoty

Šumava Litera se chystá do Bavorska

21. 7. 2022

Ve spolupráci s našimi německými partnery přípravujeme německý program festivalu Šumava Litera.

d_ingoty

Letošní ročník Šumava Litera má další záštitu!

12. 7. 2022

Další záštitu nad letošním 8. ročníkem festivalu převzal pan František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočekého kraje.

d_ingoty

Šumava Litera v Ludwigsthalu

8. 7. 2022

 Šumava Litera Plus

První z pravidelných pořadů Šumavy Litery v Bavorském lese.

d_ingoty

Šumava Litera v Plzni obrazem a zvukem

6. 7. 2022

Malá připomínka červnového hostování festivalu Šumava Litera v Knihovně města Plzeň. Jak setkání vypadalo se můžete podívat ve fotogalerii a poslechnout si všechny tři pořady.

d_ingoty

Česko-německá poutní mše letos bez aut

22. 6. 2022

Oproti původně ohlášenému volnému vjezdu vozidel do Knížecích Plání / Fürstenhut na území NP Šumava, který býval výjimečně na tuto akci v minulých letech povolen, nastala letos změna – správa NP Šumav…

d_ingoty

Letošní ročník Šumava Litera má svou záštitu!

24. 5. 2022

Historicky první záštitu nad letošním ročníkem festivalu převzal pan Tomáš Kafka, velvyslanec České republiky v Německu. Je to pro nás velká čest a pocta.

"A oni zaplatili, nechali na české straně Šumavy všechno, statky, pole, skříně i nádobí, a mizeli pomalu za kopec do Bavorska."

David Jan Žák