Moje ubohá, prostá Šumavo, milovaný domove našich otců! Přicházejí a odcházejí, oceňují tvou krásu, aniž by ji viděli. Nedokáží nahmatat puls života; jejich srdce je studené a jejich mysl prázdná. Co je jim po tom, jak to tady bylo dřív a jak to bude vypadat v budoucnosti?


Karel Klostermann

Program festivalu Šumava Litera 2022

Téma 8. ročníku bylo „Tajemná a prokletá místa Šumavy a Bavorského lesa“. Hlavním hostem byla Václava Jandečková, autorka knihy Falešná hranice. V dalším programu vystoupili m.j. historik Jan Blažek s pořadem ke komiksové knize „Odsunuté děti", Michaela Vlčková, z Teologické fakulty JU a autorka knihy „Duchovní krajina Novohradských hor“ či Stanislav Schneedorf, autor knihy „Příběhy šumavských křížků“.

Zajímavé pořady proběhly celkem na čtyřech místech Jihočeského a Plzeňského kraje. Premiéru měla mezinárodní česko-německo-rakouská porota, která poprvé v historii udělila cenu Šumava Litera za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci.

Pořady mimo festivalový týden

Čtvrtek
24. listopadu 2022

17:00 PLZEŇ
Polanova síň Knihovny města Plzně
„Tajemná místa Šumavy a Bavorského lesa“ – Josef Pecka

Známý průvodce divočinou a autor o tajemných místech.

Pořady ve festivalovém týdnu

Pondělí
14. listopadu 2022
Úterý
15. listopadu 2022
Středa
16. listopadu 2022
Čtvrtek
17. listopadu 2022
Pátek
18. listopadu 2022
Sobota – hlavní festivalový den
19. listopadu 2022

 Program Šumava Litera Plus 2022

Šumava Litera Plus jsou kulturní, naučné a poznávací akce, které se neomezují na festivalový týden, ale které pro vás připravujeme po celý rok. Prohlédněte si, jak vypadaly ty minulé. Potkáme se na některé z nich?

zb_l_mech