Rudiš Jaroslav

*1972

Spisovatel, autor filmových scénářů, divadelních a rozhlasových her. Původním povoláním učitel a novinář debutoval v roce 2002 v nakladatelství Labyrint románem Nebe pod Berlínem, za který získal Cenu Jiřího Ortena. Česky napsal čtyři romány – Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách – a dvě novely – Národní třída a Český ráj. Jeho knihy vyšly v mnoha překladech v zahraničí a za svou tvorbu obdržel několik ocenění včetně prestižní německé Ceny literárních domů (Preis der Literaturhäuser, 2018) a Chamisso-Preis/Hellerau (2020).

S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil kultovní komiks Alois Nebel, podle kterého byl natočen animovaný film (Evropská filmová cena, 2012). Je členem hudební skupiny Kafka Band. Příležitostně vystupuje se skupinami U-Bahn a The Bombers, píše také písňové texty (mj. pro skupiny Umakart a Lety mimo). S básníkem a prozaikem Igorem Malijevským pořádá v pražském Divadle Archa pravidelný literárně-hudební kabaret EKG.

Pravidelně publikuje ve Frankfurter Allgemeine Zeitung. Žije v Česku a Německu a píše česky i německy. V roce 2019 byla do kin uvedena filmová adaptace knihy Národní třída a zároveň vydal autor svůj první německy napsaný román Winterbergs letzte Reise (pod názvem Winterbergova poslední cesta česky vyšel na podzim 2021 v Labyrintu). V němčině napsal Rudiš i grafický román Nachtgestalten (Noční chodci), na kterém spolupracoval s rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem a který vyšel v roce 2021.
Ve stejném roce mu vyšla další německy psaná kniha s názvem Gebrauchsanweisung fürs Zugreisen (Příručka pro cestování vlakem).

Jaroslav Rudiš obdržel v roce 2021 od prezidenta Spolkové republiky Německo Franka-Waltera Steinmeiera Záslužný řád za přínos ke sbližování Čechů a Němců.

Foto: Peter von Felbert

Bücher von dem Autor/der Autorin : Rudiš Jaroslav

Winterbergova poslední cesta

Winterbergova poslední cesta

Rudiš Jaroslav

Labyrint, 2021

ISBN: 978-80-88378-10-5

Takhle o dějinách střední Evropy ještě nikdo nevyprávěl. Cesta vlakem zmizelou zemí po sto…

"Die großen Taten der Menschen sind nicht die, welche lärmen. Das Große geschieht so schlicht wie das Rieseln des Wassers, das Fließen der Luft, das Wachsen des Getreides"

Adalbert Stifter